Rodzaje ogrzewania domu.

Rodzaje ogrzewania domu.

Gdy planujemy wybudować dom, poza wyborem działki, projektu czy podwykonawców czeka nas również wybranie ogrzewania. Istnieje kilka rozwiązań, by rozprowadzić ciepło po domu – ogrzewanie na paliwo gazowe, płynne oraz stałe.

Ogrzewanie gazowe.

Mało problematyczny i dość oszczędny rodzaj ogrzewania. Ogromną zaletą pieca gazowego jest jego kompaktowość, a także całkowita bezobsługowość, a dzięki elektronicznym sterownikom możemy ustawiać jego parametry. Po nastawieniu żądanej temperatury piec włącza się bądź wyłącza, gdy temperatura w domu osiągnie odpowiednią wartość. Kotły gazowe uważane są za ekologiczne źródło ciepła, ponieważ ma bardzo niską emisję CO2. Gdy w okolicach jest przyłącze gazowe, to ten rodzaj ogrzewania będzie najbardziej korzystny, jednak gdy go nie ma to nic straconego, istnieją firmy, które dzierżawią instalacje gazowe. Koszty w skali roku w domu z metrażem ok 150m2 dla kotłów tradycyjnych wynoszą około 7.000 złotych, a dla kotłów kondensacyjnych około 3.500 zł.

Ogrzewanie olejem opałowym.

Kilkanaście lat temu najbardziej popularny sposób ogrzewania domu. W obecnych czasach, gdy ceny oleju opałowego szybują w górę, ten rodzaj ogrzewania traci na popularności. Dodatkową wadą jest to, że na tego typu piec trzeba wygospodarować dodatkową przestrzeń (kotłownię), oraz dużo miejsca i specjalne pojemniki na składowanie oleju opałowego. Tak samo jak piece do ogrzewania gazowego, piece na olej opałowy są w pełni sterowalne. Można zamontować sterownik tygodniowy, by ułatwić kontrolę nad tym typem pieca.

Ogrzewanie kominkowe.

W mniejszych domkach sporą popularnością cieszą się kominki z płaszczem wodnym. Kominek podpina przez wymiennik ciepła do centralnego ogrzewania grzejnikowego. Kominek o odpowiedniej mocy jest w stanie zapewnić zapotrzebowanie na ciepło. Opłacalna opcja dla kogoś, kto ma dostęp do dobrego i niedrogiego surowca, ponieważ w tego typu kominkach można palić jedynie specjalnie przygotowanego drewna, w innym przypadku może dojść do nagromadzenia się sadzy i pożaru.

Piece na paliwa stałe.

Ciągle najpopularniejszy w Polsce sposób ogrzewania, szczególnie na terenach wiejskich. Kotły na drewno lub węgiel są najtańszymi dostępnymi piecami, palenie w nich jest opłacalne, jeśli mówimy w stosunku do budżetu. Typowe węglaki mają bardzo wysoką emisję spalin CO2, obecne przepisy zabraniają używania tego typu pieców.
Obecnie jedynym rozwiązaniem ogrzewania paliwem stałym jest używanie zautomatyzowanych ekologicznych pieców na ekogroszek lub pellet.

Dodaj komentarz