Termomodernizacja domu jednorodzinnego

Termomodernizacja domu jednorodzinnego

Termomodernizacja to ogół robót, które mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w remontowanym budynku. Większości z nas termomodernizacja kojarzy się z docieplaniem ścian, a jest to także modernizacja systemów grzewczych i wentylacyjnych. W zakres takich prac wchodzą także remonty wszystkich instalacji zewnętrznych, które mają wpływ na zużycie energii.

Koszty termomodernizacji a ewentualne korzyści w przyszłości

Zwiększenie energooszczędności starego budynku bywa czasami bardzo kosztowne. Zdarzają się przypadki, że jest to całkowicie nieopłacalne. Często jedna warto podjąć taki trud, ponieważ korzyści płynące z remontu są ogromne, zarówno dla samego budynku, jak i dla budżetu właściciela obiektu. Są to także wielkie korzyści dla środowiska naturalnego.
Termomodernizacja starego domu to jednak bardzo często ogromne wyzwanie logistyczne i finansowe.

Docieplanie ścian zewnętrznych, stropów i dachu

W starych budynkach największa ilość ciepła ucieka przez ściany i dach, dlatego docieplanie tych części domu należy do najczęściej wykonywanych prac termomodernizacyjnych. Przeprowadzenie takiego ocieplenia przynosi szybki efekt, który widoczny jest często gołym okiem. Dom staje się jak termos, do którego wnętrza zimą nie dociera zimno a latem nadmierne ciepło.
Ważnym elementem przed przystąpieniem do robót jest wybór odpowiednich materiałów i technologii docieplenia.

Wełna mineralna czy styropian?

Na rynku dostępne są, ogólnie rzecz biorąc dwa materiały izolacyjne: wełna mineralna i styropian. Ta pierwsza ma więcej zalet: można ją dowolnie formować, jest niepalna, podczas ewentualnego pożaru nie wydzielają się trujące gazy, ma dobrą izolacyjność akustyczną. Styropian natomiast jest dużo bardziej odporny na wilgoć, lżejszy i zdecydowanie tańszy, przez co dużo bardziej popularny.
Wełna mineralna, ze względu na swoją sprężystość bardziej sprawdza się przy docieplaniu dachu, elementów konstrukcji czy powierzchni o skomplikowanym kształcie. Styropian częściej stosujemy na gładkie powierzchnie jak ściany, stropy i posadzki.

Technologia docieplania

Najczęściej ocieplanie budynków wykonuje się metodą lekką, mokrą. Jest to bezspoinowy system ocieplenia nazywany w skrócie BSO. W metodzie tej na oczyszczone powierzchnie przyklejany jest materiał izolacyjny oraz mocowany za pomocą specjalnych kołków. Następnie nakłada się siatkę zbrojącą, wtopioną w zaprawę klejową a po przeschnięciu nakłada się tynk cienkowarstwowy.
Wiele firm proponuje gotowe systemy ociepleń, które zawierają wszystkie niezbędne elementy do wykonania poszczególnych warstw. Twierdzi się, że przypadkowe zestawienie materiałów nie gwarantuje odpowiednich efektów.
Kiedy budynek nie jest tynkowany, do ocieplenia stosuje się metodę lekką, suchą. Polega ona na tym, że do ścian budynku mocuje się drewniany lub metalowy ruszt nośny, w którym układany jest materiał izolacyjny. Następnie do tego samego rusztu zamontować możemy różne materiały elewacyjne jak panele, płyty plastikowe czy kamienne, siding.

Wymiana okien i drzwi

Bardzo ważnym elementem w procesie termomodernizacji budynku jest wymiana okien i drzwi wejściowych. Nie ulega wątpliwości, że stara stolarka jest ieszczelna i przez to z budynku ucieka dużo ciepła. Współczesne okna mają odpowiedni współczynnik przenikania ciepła przez co, przy prawidłowym osadzeniu, stanowią dużą barierę dla temperatur panujących na zewnątrz. Jedynym problemem może być cena. Okna i drzwi wysokiej jakości potrafią być bardzo drogie.

Modernizacja systemów grzewczych

Nie może być mowy o oszczędności energii, kiedy zostaniemy przy starym, niewydajnym systemie ogrzewania domu. Tym bardziej że współczesne urządzenia są łatwiejsze w obsłudze, a w przypadku niektórych jak pompa ciepła w ogóle nie trzeba się nimi zajmować. Warto również zmodernizować rozprowadzenie ogrzewania po domu, rury, kaloryfery czy ogrzewanie podłogowe.

Od 2018 roku działa rządowy program Czyste Powietrze. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Jednym ze sposobów jest właśnie termomodernizacja jednorodzinnych domów mieszkalnych. W ramach tego programu można otrzymać dofinansowanie na przeprowadzenie prac remontowych oraz wymianę okien i drzwi wejściowych.
Nie zmienia to jednak faktu, że termomodernizacja to kosztowna inwestycja. Jej efekty będą widoczne praktycznie od razu, ale finansowo zwracać będzie się przez długie lata. Mając jednak na uwadze nasz komfort, zdrowie, ekologie i oszczędności warto podjąć trud i dokonać termomodernizacji naszego domu.

Dodaj komentarz