Co sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Co sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Kupno mieszkania to ogromny wydatek, dla większości osób najbardziej kosztowna inwestycja w całym życiu. Dlatego wybór odpowiedniej nieruchomość, zakup konkretnego mieszkania nie może być pozostawiony przypadkowi. Należy bardzo starannie sprawdzić wiele informacji, które pozwolą podjąć pozytywną lub negatywną decyzję, odnośnie zakupu konkretnego lokum.

Co należy sprawdzić przed zakupem mieszkania? Jakie informacje są kluczowe i ogólnodostępne, które sprawią, że decyzja o wydaniu setek tysięcy złotych będzie podjęta w sposób racjonalny?

Ile kosztuje mieszkanie?

Kluczowym elementem w trakcie poszukiwania i sprawdzania ofert mieszkaniowych, jest mierzenie sił na zamiary. Każdy potencjalny nabywca nowej nieruchomości posiada określone środki finansowe oraz zdolność kredytową. To właśnie te dwa aspekty będą determinowały wybory mieszkań w określonych częściach miast. Mieszkania w centrach lub ich pobliżu, to wysokie ceny metra kwadratowego. Szczególnie kiedy mowa o takich miastach jak choćby Warszawa, Gdańsk czy Kraków. Im dalej od centrum, tym cena metra kwadratowego spada. Sprawdzając ceny mieszkań, należy działać racjonalnie, mieć pewność, że późniejsza spłata kredytu, nie będzie zbytnim obciążeniem dla budżetu domowego.

Dokładne sprawdzenie dewelopera

Rynek deweloperski w Polsce z każdym rokiem jest coraz stabilniejszy. Na przestrzeni ostatniej dekady unormowane zostały przepisy prawne dla deweloperów. Równocześnie największe firmy deweloperskie, działające dynamicznie w całym kraju, przejmują mniejszych graczy, co tylko wychodzi na dobre kupującym. To jednak nie zwalnia od starannego sprawdzenia dewelopera, który prowadzi inwestycje budowlane. Jak to zrobić? Duże firmy deweloperskie notowane są na giełdzie, dlatego w prosty sposób można sprawdzić ich kondycję finansową. Analiza informacji związanych z finansowaniem inwestycji budowlanych. Czy deweloper buduje ze środków własnych, czy posiłkuje się w znacznym stopniu kredytem bankowym? Czy firma deweloperska należy np. do Polskiego Związku Firm Deweloperskich? Należy również zapoznać się z inwestycjami danej firmy deweloperskiej, które już zostały do użytkowania. Jak wygląda osiedle, jak prezentują się bloki, jakie opinie na temat jakości ich wykonania oraz współpracy z deweloperem mają osoby, które nabyły mieszkanie?

Infrastruktura osiedlowa, udogodnienia komunikacyjne i sąsiedztwo

Mając upatrzone mieszkanie, wiedząc więcej o firmie deweloperskiej, należy dokładnie sprawdzić, co czeka na mieszkańców danego osiedla. Jak prezentuje się infrastruktura osiedlowa? Tutaj trzeba dokładnie sprawdzić udogodnienia rekreacyjne, czy przygotowane będą tereny zielone do wypoczynku? Analizuje się okolicę pod względem dostępności do usług oraz handlu. Czy robienie zakupów nie będzie problematyczne? Czy w pobliżu znajdują się choćby podstawowe usługi różnego typu? Bardzo istotne jest to, czy w danej dzielnicy jest bez problematyczny dostęp do placówek edukacyjnych oraz zdrowotnych.

Wybierając mieszkanie w konkretnej lokalizacji, trzeba również mieć na uwadze udogodnienia komunikacyjne. Zatem czy istnieje odpowiednia sieć dróg, pozwalających na swobodne przemieszczenia się do innych części miasta? Czy oferowana komunikacja miejska jest na zadowalającym poziomie?

Świadomy zakup mieszkania wymaga, aby dokładnie przejrzeć plany zagospodarowania przestrzennego. Tylko po to, żeby w przyszłości nie okazało się, że w sąsiedztwie powstaną obiekty, które będą uciążliwe dla mieszkańców.

Dodaj komentarz