Nieruchomości jako inwestycja – jak na nich zarabiać?

Nieruchomości jako inwestycja – jak na nich zarabiać?

Bardzo często słyszymy o tym, że warto zadbać o przychód pasywny i umieć inwestować. Inwestować można w różne rzeczy, m.in. w nieruchomości.

Kupowanie mieszkań i domów pod wynajem, odnawianie budynków i przerabianie je na nieruchomości przynoszące zyski lub też kupowanie nieruchomości po okazyjnych cenach z chęcią odsprzedania ich za wyższą kwotę, to tylko niektóre metody inwestowania. Czy warto? A jeśli tak, to w co dokładnie? I przede wszystkim, na jakich warunkach? O tym w dalszej części tekstu.

Inwestowanie w nieruchomości na wynajem

Posiadanie dochodu pasywnego, czyli takiego, który nie wymaga twojego aktywnego zaangażowania, albo wymaga go w minimalnym stopniu, ma kilka zalet. Największą wydaje się brak konieczności poświęcania czasu, żeby zarabiać. Pasywny dochód daje niesamowitą wolność i poczucie bezpieczeństwa. Kiedy np.  pojawia się choroba, nie musimy się martwić pracą, ponieważ na naszym koncie i tak pojawią się pieniądze.

Nie warto rzucać się na głęboką wodę – jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy, popełnisz mnóstwo błędów i zrazisz się do zarabiania na nieruchomościach na wynajem. Na szczęście, obecnie wiedza na temat tego, jak funkcjonować na rynku, jest stosunkowo łatwo dostępna.

Do dyspozycji masz różnego rodzaju książki i szkolenia, a także grupy zrzeszające osoby zajmujące się wynajmowaniem nieruchomości. Jednak mając odpowiednią wiedzę i patrząc realnie na swoje możliwości – zdecydowanie warto zainteresować się wynajmem mieszkań. Możesz w ten sposób zyskać naprawdę dobre źródło pasywnego dochodu. 

Nieruchomości na wynajem – wiele możliwości

Jak już wiemy, inwestować w nieruchomości można na różne sposoby. Skupmy się jednak na inwestowanie w nieruchomości na wynajem. Oprócz najpopularniejszego rodzaju wynajmu, czyli wynajmu długoterminowego jednej osobie (podpisującej się na umowie, w mieszkaniu może mieszkać np. para lub rodzina z dziećmi), istnieją również inne, nie mniej dochodowe. 

Jeżeli posiadasz nieruchomości w mieście akademickim, możesz wynajmować mieszkania wielopokojowe jako oddzielne pokoje dla studentów. Szczególnie w przypadku, w którym dysponujesz nieruchomością znajdującą się niedaleko uczelni. Inną opcją jest wynajmowanie mieszkań turystom, na tzw. krótki najem. Oprócz turystów, możesz również celować w osoby przyjeżdżające do danego miasta w ramach delegacji lub konferencji. Prywatne mieszkania potrafią być konkurencyjną alternatywą dla hoteli.

Decydując się na kupno nieruchomości, która ma być nieruchomością na wynajem, należy uwzględnić kilka czynników. Najważniejszym z nich jest lokalizacja. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że lokalizacja zajmuje też drugie i trzecie miejsce w rankingu najważniejszych czynników, decydujących o tym, czy dana nieruchomość jest godna uwagi. Na dalszych pozycjach możemy wymienić stan techniczny, rok budowy oraz rozkład pomieszczeń i wielkość mieszkania. Należy jednak pamiętać, że wszystkie te czynniki są tłem dla lokalizacji, choć oczywiście nie pozostają one bez znaczenia. 

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej nieruchomości, skonsultuj swoją decyzję z kimś, kto ma już pewne doświadczenie w wynajmowaniu mieszkań. Może to być niezależny specjalista lub ktoś, kogo znamy. Najważniejsze, żeby pomógł ci przeanalizować wszystkie aspekty dotyczące planowanej przez Ciebie inwestycji. Szczególnie przy pierwszych inwestycjach warto korzystać z pomocy osób bardziej doświadczonych. Z czasem nabędziesz doświadczenia i nauczysz się podejmować najlepsze możliwe decyzje.

Dodaj komentarz