Remont w bloku – remont, a modernizacja?

Remont w bloku – remont, a modernizacja?

Znacząca część Polaków nadal mieszka w starych blokach, które wybudowano mniej więcej w latach siedemdziesiątych – osiemdziesiątych. W głównej mierze wynika to z tego, że takich mieszkań jest bardzo dużo, zwłaszcza w największych miastach w naszym kraju. Przez to część z nas zmuszona jest do mieszkania w budynkach, które są dość stare, jednakże ich lokalizacja i bliska odległość od centrum, sprawia, że mimo wszystko wybieramy takie lokum. Z tego też powodu mieszkania te wymagają remontu, a jak wiadomo remont mieszkania potrafi przysporzyć wielu stresów oraz problemów.

Remont w bloku – jak sobie z nim poradzić?

Remont w bloku nie należy do najprzyjemniejszych. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że jest to ogromne wyzwanie logistyczne, które wymaga od nas bardzo dobrego planu działania. Nasze zaangażowanie pomoże jednak przejść nam zwycięsko przez metamorfozę mieszkania.

Na samym początku będziesz potrzebował projektu remontu swojego mieszkania. Konsekwentne trzymanie się założonego planu wpłynie na szybkość oraz efektywność postępujących prac. Spontaniczne decyzje, choć może i kreatywne, to z pewnością nie pomogą Ci szybciej uporać się z remontem w bloku. Sam koszt takiej metamorfozy będzie uzależniony od wielu czynników. Na ostateczną sumę mają wpływ: użyte materiały, koszt samych prac remontowych oraz cena elementów wyposażenia. Jeżeli mieszkanie jest w dobrym stanie, to warto zastanowić się nad samą modernizacją aranżacji wnętrza. Nie zawsze generalny remont w bloku jest niezbędny do uzyskania nowoczesnego i ciepłego wnętrza.

Od czego rozpocząć remont naszego mieszkania?

Sporządzenie projektu remontu naszego mieszkania w bloku jest niezbędne, jeżeli planujemy generalną modernizację. W pierwszej kolejności powinniśmy zająć się pracami konstrukcyjnymi (tj. zburzeniem ścianek działowych oraz postawienie nowych). Na tym etapie ważne jest także pamiętanie o pracach instalacyjnych. Jest to zatem odpowiedni moment na przebudowę instalacji gazowej, o ile taką planowaliśmy. Jeżeli zachodzi taka potrzeba – wymień okna.

Gdy już to zrobisz, to zajmij się pracami naprawczymi. Pamiętaj tutaj o odnowie lub wymianie zniszczonej posadzki, wyrównaniu ścian oraz sufitu. Co ważne, na etapie wykończenia pamiętaj, aby prace rozpocząć w następującej kolejności: sufit, ściany, podłoga. Wbrew pozorom zachowanie właśnie takiej kolejności jest niezwykle istotne. Uporanie się z tym wszystkim będzie oznaczało rozpoczęcie etapu końcowego remontu w bloku. Ostatnim krokiem będą zatem prace montażowe (tj. rozmieszczenie oraz instalacja gniazdek elektrycznych, kontaktów, lamp itp.). Po tym możesz zająć się sprzątaniem i meblowaniem mieszkania. Pamiętaj, że w przypadku niewielkich przestrzeni należy postawić na minimalizm, dzięki temu przestrzeń mieszkania stanie się znacznie większa.

Dodaj komentarz