Maty grzewcze pod panele – największe zalety

Maty grzewcze pod panele – największe zalety

Ogrzewanie za pomocą kominka, pieca czy kotła to metody, które większości Polaków są dobrze znane. Jednak, kiedy wybieramy metodę ogrzewania dla swojej nieruchomości, czy to podczas jej budowy, czy modernizacji, warto wziąć pod uwagę także inne systemy grzewcze, które są nieco mniej znane, ale bardziej nowoczesne.

Ciekawym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe, a mówiąc jeszcze konkretniej, maty grzewcze. Czym się one charakteryzują? Jakie są ich największe zalety, które sprawiają, że są one godne rozważenia? Odpowiadamy!

Łatwy i szybki montaż

Im szybciej ogrzewanie zostanie ukończone, tym szybciej będziemy mogli z niego skorzystać. Jednak nie tylko dlatego łatwy i szybki montaż mat grzewczych jest ich dużą zaletą. Oznacza on także, że koszt montażu będzie relatywnie niewielki, ponieważ profesjonaliści, mający w tej kwestii dużą wiedzę i doświadczenie, będą w stanie ukończyć pracę w bardzo krótkim czasie.

Kiedy już system zostanie oddany do użytku, nie będziemy musieli długo czekać, aby odczuć jego efekty. Wystarczy kilka minut, abyśmy poczuli różnicę w temperaturze. Jednocześnie błyskawicznie pozbędziemy się uciążliwego efektu zimnej podłogi.

Warto przy tym wskazać, że istnieją różne metody montażu tego typu systemów ogrzewania. System bezpośredni podłogowy, w którym mata jest rozkładana nie pod wylewką, a bezpośrednio pod podłogą, jest możliwy do zastosowania tylko w przypadku paneli, drewnianego parkietu, desek podłogowych i innego typu „pływających podłóg”.

Jeśli ta metoda montażu nie jest dla nas odpowiednia, dostępny jest także montaż akumulacyjny, który przewiduje ułożenie folii pod wylewką podłogową, a także montaż ścienny oraz montaż w podwieszanym suficie.

Możliwość wykorzystania ekologicznego źródła energii

Jak wspomniano wcześniej, maty grzewcze pod panele zasilane są energią elektryczną. Może to być energia kupowana od firmy energetycznej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać w tym celu prąd wygenerowany przez instalację fotowoltaiczną. Nie tylko jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, szczególnie biorąc pod uwagę alternatywy (drewno, węgiel, czy nawet pellet lub ekogroszek), ale też oszczędne.

W zależności od mocy instalacji fotowoltaicznej, naszej lokalizacji i pogody, możemy wyprodukować nawet tyle energii, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie do zera. Co więcej, ekologiczny prąd możemy zużyć także na wiele innych sposobów, tak samo, jak prąd pozyskiwany od firmy energetycznej. Modernizując nieruchomość lub budując nową, warto pomyśleć nad połączeniem mat grzewczych z fotowoltaiką.

Dodaj komentarz