Dopieszczanie swojego mieszkania

Dopieszczanie swojego mieszkania

Dopieszczając nasze mieszkanie myślimy przede wszystkim o kolorach farb i tapet do ścian, rodzajach podłóg oraz o stylu mebli. Troszcząc się o okna dostarczające wystarczającej ilości oświetlenia naturalnego przypominamy sobie o jeszcze jednym elemencie niezbędnym w każdym domu i mieszkaniu. Jest nim podokienny parapet. Odpowiednio dobrany może pełnić funkcję nie tylko praktyczną, lecz także estetyczną. Potrzebujemy parapetów zewnętrznych i wewnętrznych.

Rodzaje parapetów zewnętrznych

Podczas wyboru parapetów zewnętrznych stawiajmy przede wszystkim na jakość wykonania. Upewnijmy się co do trwałości surowca, który będzie przecież wystawiony na działanie czynników atmosferycznych. Dobrze jest zadbać, by kolor parapetów korespondował z kolorem ram okiennych oraz elewacji.

Najczęstsze są parapety wykonane z ocynkowanej blachy stalowej o grubości nie przekraczającej centymetra. Takie rozwiązanie zyskało popularność dzięki dostępności i niskiej cenie. Oferowane dziś parapety są podwójnie ocynkowane, pokryte warstwą antykorozyjną i twardym lakierem. Ciekawym dodatkiem jest dokupowana osobno podkładka tłumiąca, która złagodzi hałas wywołany przez krople deszczu lub kulki gradu.

Alternatywą dla parapetów z blachy ocynkowanej są te z blachy aluminiowej. Są one grubsze i bardziej odporne. Wiąże się z tym wyższy koszt produktu. Decydując się na ten surowiec pamiętajmy o dużej rozszerzalności cieplnej i konieczności zatroszczenia się o szczeliny dylatacyjne wokół śrub mocujących i na końcach parapetu. Innym surowcem jest PVC. Parapety wykonane z PVC mogą być kupione w komplecie z ramami okiennymi.

Estetyczny i tradycyjny wygład zapewnią naszemu domowi parapety z kształtek klinkierowych, drewniane lub kamienne, z granitu lub piaskowca. Ceny tych ostatnich są wysokie, dlatego zwolenników zyskują parapety z mniej kosztownego konglomeratu. Drewniany element natomiast nie będzie trwały.

Jakie parapety wewnętrzne wybrać?

Szeroki parapet wewnętrzny zdolny utrzymać większe obciążenie sprawdzi się w roli półki na kwiaty doniczkowe, lub nawet na książki, gdy zabraknie miejsca na regale.

Duży wybór kolorów oklein jest zaletą w przypadku parapetów wykonanych z PVC. Możemy zamówić nowy parapet komorowy lub odmienić wygląd naszego mieszkania zakrywając stary parapet z betonu czy lastryko nowym parapetem renowacyjnym, który jest łatwy w montażu.

Elegancko będzie prezentował się parapet z konglomeratu marmurowego lub marmuru syntetycznego. Opinią o wysokiej wytrzymałości cieszą się parapety z kamienia naturalnego i granitu.

Ceny parapetów

Zróżnicowanie surowców i technik wykonania oraz możliwość indywidualnego przystosowania i zamówienia montażu wpływa na szeroką rozpiętość cen parapetów. Standardowy parapet zewnętrzny stalowy o grubości blachy 0,75 mm kosztuje od 9 złotych. Za aluminiowy zapłacimy od 20 złotych.

Jeśli chcemy odmienić wygląd starego parapetu wewnętrznego, za nakładki renowacyjne zapłacimy poniżej kilkanaście – kilkadziesiąt groszy za centymetr. Na nowy parapet wewnętrzny wykonany z aluminium wydamy przykładowo 30 groszy za centymetr długości. Koszt drewnianego parapetu wewnętrznego 150x 1800 mm to nawet 150 złotych.

Urządzając nasze lokum musimy wzbogacić się o wiedzę nawet techniczną, która ułatwi nam wędrowanie po labiryncie marketów budowniczych i rozmowę z fachowcami. Parapety to nie pierwsza rzecz, o której pomyślimy planując wystrój domu, są one jednak ważne i praktyczne. By uniknąć przykrych niespodzianek zatroszczmy się o solidne zamocowanie parapetów.

Dodaj komentarz