Mieszkanie czy dom – jaką nieruchomość warto kupić?

Mieszkanie czy dom – jaką nieruchomość warto kupić?

Własne cztery kąty są marzeniem wielu Polaków. Kiedyś dom jednorodzinny był synonimem luksusu, dziś za takie uchodzi mieszkanie w mieście. Ceny na przestrzeni lat bardzo się zmieniły – nie zawsze kupno domu jest droższe niż mieszkanie. Bez analizy rynku nie da się określić, który zakup może okazać się korzystniejszy – szczególnie, że zakup własnego mieszkania/domu ma nie tylko wymiar finansowy.

Zalety mieszkania

Osoby mieszkające w mieście cieszą się wieloma zaletami aglomeracji, dlatego też mieszkania kosztują sporo, ale samo zainteresowanie ich zakupem jest ogromne. Wiele nieruchomości wyprzedaje się jeszcze zanim na gruncie staną mury osiedla. Mieszkanie w mieście zapewnia możliwość korzystania z komunikacji miejskiej, bliskości do większych i mniejszych sklepów, a także możliwość pójścia do parku, teatru, kina. Właściciele mieszkań mają znacznie mniej obowiązków niż właściciele domów – metraż jest mniejszy, nie ma więc tyle pomieszczeń do sprzątania. W zimie nie trzeba martwić się o odśnieżanie podjazdu czy o wniesienie opału do piwnicy.

Zakup domu

Posiadanie własnego domu zapewnia większą niezależność niż mieszkanie, a na tarasie można spotkać się ze znajomymi czy rozpalić grilla. Domy jednorodzinne są znacznie większe niż mieszkania, a nie zawsze więcej kosztują. Wielu mieszkańców miasta “ucieka” na obrzeża aglomeracji w celu poszukiwania spokoju od zgiełku. Dziś prawie każdy ma samochód, dlatego kwestia dojazdu do miejsca pracy nie stanowi dużego problemu – okolice miasta coraz silniej się rozbudowują, powstają sklepy i osiedla, a komunikacja miejska dociera również na wieś.

Dom czy mieszkanie – na co się zdecydować?

Podjęcie decyzji odnośnie kupna domu lub mieszkania nie należy do łatwych. Każdy ma inne wymagania, które musi brać pod uwagę. Jeśli ktoś kocha życie w mieście i ceni sobie wygodę to prawdopodobnie nie odnajdzie się na wsi. Z drugiej strony, ktoś kto zaznał komfortu życia w domu jednorodzinnym nie czuje się dobrze zamknięty w mieszkaniu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jaką nieruchomość kupić – decyzja musi być dokładnie przemyślana pod względem wszystkich plusów i minusów. Istotne mogą być również kwestie finansowe, ponieważ ceny mieszkań w miastach wręcz szybują w górę – za cenę 2-3 pokojowego mieszkania można kupić wolnostojący dom jednorodzinny. Jeszcze inną opcją jest zakup działki i budowa domu na własną rękę. Bez względu na to, jaka decyzja zostanie podjęta, nie może być pochopna i nieprzemyślana – zazwyczaj bowiem zakup nieruchomości to decyzja na całe życie.

Dodaj komentarz