Najome standardowy a okazjonalny

Najome standardowy a okazjonalny

W polskim prawie wyróżnia się dwa rodzaje umów najmu: standardowy (regulowany przez restrykcyjną ustawę o ochronie praw lokatorów) oraz okazjonalny (stosuje się do niego głównie przepisy kodeksu cywilnego). Dużo korzystnej jest podpisać umowę okazjonalną, ponieważ łatwiej będzie się pozbyć niepłacącego najemcę, niż w przypadku restrykcyjnej ustawy o ochronie praw lokatorów. Jeżeli jednak wynajmujesz kilka lokali, bądź wynajmujesz je poprzez działalność gospodarczą, wszystkie Twoje umowy pod tytułem wynajem mieszkań Grudziądz będą standardowe, czyli mniej dla Ciebie korzystne.

Pomyśl, czy chcesz korzystać z usług jakiegoś pośrednika na rynku wynajmu nieruchomości. Do zalet należy to, że nie musisz sam wstępnie sprawdzać mieszkania, redagować i spisywać umowy, sprawdzać wiarygodności wynajmującego mieszkanie. Są to czasochłonne, ale bardzo ważne formalności. Pośrednictwo nieruchomościami w Grudziądzu nie będzie wiązać z dodatkowymi kosztami, ponieważ zwykle jest tak, że to właściciel mieszkania ponosi wszelkie koszty. Są też jednak pośrednicy, którzy biorą prowizje od obu stron umowy. Jeśli zależy Ci na szybkiej i powiedzmy bezpiecznej transakcji, albo na wynajmie na odległość, pośrednik może bardzo pomóc. Wadą korzystania z usług pośrdnika jest przede wszystkim zawężenie ilości oferowanych lokali do tych, które znajdują się w bazie danych pośrednika.

Sprawdź czy to, co wynajmuje Ci właściciel, zgadza się z przedmiotem najmu w umowie (adres, powierzchnia, garaż, itp.) Sprawdź czy dane w umowie, jakie o sobie podał właściciel nieruchomości (PESEL, NIP) są zgodne z danymi w jego dowodzie osobistym. Możesz też poprosić o pokazanie aktu notarialnego, aby być pewnym, że to właśnie ten człowiek jest właścicielem nieruchomości . Można dzięki temu uniknąć niespodzianki pod tytułem: ktoś oferuje nie swoje mieszkanie kilku osobom, pobierając za każdym razem czynsz oraz kaucję.

Jak mawiali rzymianie: Ignorantia iuris nocet, czyli: nieznajomość prawa szkodzi. Zanim zabierzesz się za wynajem swojej nieruchomości, pomyśl spokojnie sprawę i się przygotuj, gdyż łatwo możesz trafić na nierzetelnego najemcę. A teraz garść porad jak się przed tym ustrzec: Przemyśl, czy chcesz korzystać z usług jakiegoś pośrednika trudniącego się wynajmem nieruchomości. Zaletą jest to, że on załatwi za Ciebie wszelkie formalności, znajdzie najemcę, podpisze z nim umowę, sprawdzi jego wiarygodność, podpowie Ci w kwestiach prawno-formalnych. Do wad należy to, że za taką usługę trzeba zapłacić, często koszt to albo jednomiesięczna rata wynajmu, bądź 10% wartości rocznej umowy.

Dodaj komentarz