Garaże blaszane są coraz powszechniejszym i wygodnym rozwiązaniem problemów związanych z zabezpieczeniem naszego auta lub innych przedmiotów. Coraz częściej, kiedy planujemy osiedlenie się na przedmieściach lub poza miastem, stajemy przed potrzebą schowania naszego auta lub innych, należących do nas rzeczy przed amatorami cudzej własności. Gdy mamy do dyspozycji kawałek gruntu i chcemy zabezpieczyć naszą własność również poszukujemy wygodnego rozwiązania.
Jak zbudowany jest taki garaż?
Garaże blaszane zbudowane są według podobnego schematu. Do ramy z metalowych kątowników przyczepiana jest blacha, najczęściej trapezowa, ocynkowana lub malowana. Istotne są jednak szczegóły odróżniające poszczególne konstrukcje pochodzące od różnych producentów. Kątowniki powinny być połączone z blachami pokrycia dokładnie, w niewielkich odległościach, w celu zapewnienia odpowiedniej sztywności połączeń oraz uniknięcia powstawania szczelin między blachą a szkieletem. Zawiasy bram otwieranych na boki muszą być solidnie wykonane, jeśli planujemy użytkować garaż przed długi czas. Sama blacha powinna mieć odpowiednią grubość, ponieważ jeśli będzie zbyt cienka, stanie się podatna na odkształcenia i łatwiej ulegnie uszkodzeniom. Musi być ona także zabezpieczona antykorozyjne np. ocynkowana. Uchwyty wrót muszą mieć zeszlifowane krawędzie w celu uniknięcia uszkodzenia ręki w przypadku niefortunnego otwierania bramy. Ważne jest także, by uszy służące do zamykania bramy garażu na kłódki były zabezpieczone przed ingerencją, w innym wypadku stanowiłyby słaby punkt każdej bramy.
Poszczególne elementy, takie jak ściany, bramy garażowe i dach przywożone są do klienta i na miejscu montowane. I tutaj także możemy zaobserwować różne podejście producentów do staranności montażu. Najlepiej gdyby poszczególne elementy konstrukcji były połączone ze sobą w taki sposób, by nie dało się ich odczepić działając z zewnątrz. Takie zabezpieczenie zapewniają łączenia wykonane śrubami zamkowymi.
Jaki garaż wybrać?
Asortyment garaży blaszanych jest dosyć szeroki, ponieważ oferowane są one przez wiele firm. Wybór właściwego zależy tylko i wyłącznie od naszych potrzeb i gustów. Są one wykorzystywane nie tylko, jako garaże, ale bardzo często są one pierwszym elementem na placu budowy, gdzie służą za schowek dla narzędzi lub materiałów budowlanych. Do takich celów wystarczy zwykły garaż z dachem jednospadowym wykonany z blachy ocynkowanej z wrotami otwieranymi na boki. Jednak możemy zamówić garaż o dachu dwuspadowym, z wrotami unoszonymi do góry, który będzie wygodniejszym rozwiązaniem, jeśli chcielibyśmy używać garażu przez dłuższy czas. W tym przypadku sprawdzi się garaż z blachy malowanej, ponieważ estetyka ?gołej? blachy ocynkowanej nie każdemu odpowiada. Warto zainteresować się garażami ocieplanymi, których ściany wykonane są z płyt warstwowych, wypełnionych styropianem. Garaż taki docenimy zarówno zimą, ponieważ łatwiej będzie uruchomić auto w nim przechowywane, jak i latem, ponieważ nie będzie się on nadmiernie nagrzewał od słońca. Więcej informacji na temat rozwiązań stosowanych w garażach blaszanych znajduje się na stronie www.garazyki.pl.
Co musimy zrobić przed postawieniem garażu?
Budowa garażu o powierzchni do 25 m2 powierzchni nie wymaga zezwoleń, wystarczy zgłoszenie do odpowiedniego wydziału w miejscowym urzędzie miasta lub gminy. Formalności z tym związane nie są skomplikowane. Należy dostarczyć jedynie mapkę z naniesioną lokalizacją przyszłego garażu oraz schemat jego budowy. Po kilku dniach otrzymujemy oficjalną odpowiedź i jeśli nie ma istotnych przeszkód co do lokalizacji to możemy garaż budować.
By firma oferująca nam garaż mogła go zainstalować, musimy przygotować teren na którym chcemy go postawić. Jest to stosunkowo proste, ponieważ wystarczy umieścić na glebie płyty betonowe i je wypoziomować, tak by nowo postawiony garaż stał stabilnie. Jeśli wcześniej mamy możliwość, to możemy przed montażem garażu utwardzić teren wylewką betonową lub kostką chodnikową. Zapewni to nam stabilną podłogę w garażu. Po instalacji garażu przez monterów firmy warto jest także zakotwiczyć jego konstrukcję do podłoża. Możemy to zrobić samodzielnie za pomocą drutu budowlanego i betonu.