Projektowanie wnętrz – od czego zacząć

Projektowanie wnętrz – od czego zacząć

Od wieków przykładamy wagę do wystroju naszych domów, nawet tych najskromniejszych. Największe znaczenie oczywiście przykładamy do funkcjonalności i rozwiązań praktycznych. Ale gdy wszystkie te potrzeby zostają zaspokojone, zaczynamy szukać sposobów na podkreślenie naszego związku z daną przestrzenią, pokazanie jak ważne to dla nas miejsce. I bez względu na to w jaki sposób osiągamy cel, jakie środki przeznaczamy na wystrój kolejnych pomieszczeń, zawsze, gdy dokładamy starań, postępujemy w sposób przemyślany, zgodnie z indywidualnym poczuciem estetyki, nasze mieszkania stają się przytulniejsze, bardziej komfortowe i odzwierciedlające nasze upodobania.

Jak zaprojektować swoje mieszkanie? 

Aranżacja wnętrz to zadanie złożone i odpowiedzialne. Gdy projektowaniem wnętrz zajmuje się właściciel mieszkania, każdą jego decyzją co do wyboru poszczególnych elementów wyposażenia powinno kierować poczucie estetyki, a przede wszystkim świadomość potrzeb całej rodziny. Gdy aranżacją zajmuje się wynajęty architekt wnętrz w Warszawie musi działać on zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą, ale musi być w pełni świadomy potrzeb użytkowników lokalu oraz jego funkcjonalności. W przeciwnym razie w bardzo krótkim czasie jego autorski projekt zniknie.

Od czego zacząć projektowanie?

Zarówno architekt amator jak i profesjonalny architekt wnętrz zawsze zaczynają od tej samej czynności. Od podzielenia przestrzeni z punktu widzenia funkcjonalności. Należy tu wziąć pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze, trzeba określić podstawowe funkcje każdego z pomieszczeń. Jeżeli  dany lokalu wymaga połączenia przestrzeni prywatnej i przestrzeni publicznej, sfery te powinny być mocno od siebie odizolowane. Jeżeli każdy z użytkowników otrzyma własną przestrzeń, której można nadać indywidualny charakter, stosunkowo łatwo będzie można wydzielić i nadać określony kształt przestrzeni wspólnej dla domowników. Takie pomieszczenie będzie mogło otrzymać cechy reprezentacyjne, a jednocześnie oryginalne i autorskie.

Minimalizm czy bogactwo szczegółów?

Nie ma na to prostej odpowiedzi. Każdy projektant wnętrz Warszawa będzie rozumiał ten problem inaczej, a w konsekwencji swoją decyzję oprze na upodobaniach klienta.

Zwolennicy minimalizmu podkreślają praktyczne strony tego stylu. Widoczna powierzchnia ścian, dobre oświetlenie, swobodna komunikacja, czyste i jasne kolory powiększą nawet niewielki lokal i wywołają poczucie harmonii. Natomiast nadmiar przedmiotów, wielkogabarytowych mebli i bogactwo kolorów zawsze wywołają poczucie przytłoczenia. Na taką różnorodność można pozwolić sobie wyłącznie w dużych lokalach, a i nawet wtedy z umiarem.

Dodaj komentarz