Mieszkania z ogródkiem coraz popularniejsze

Mieszkania z ogródkiem coraz popularniejsze

O ile jeszcze do niedawna mieszkania na parterze traktowane były nieco po macoszemu, tak dzisiaj takie nieruchomości cieszą się ogromną popularnością. Deweloperzy potwierdzają, że bardzo często właśnie mieszkania, do których przynależy nawet niewielki ogródek, sprzedawane są w pierwszej kolejności. Nie ma w tym nic dziwnego, bo życie w wielkomiejskim zgiełku wymusza nierzadko od mieszkańców chwili relaksu i odprężenia na łonie natury, a namiastkę spokojnego bytu daje właśnie własny kawałek zieleni.

Ogródek w centrum miasta

Największym powodzeniem cieszą się mieszkania z ogródkiem w centrach dużych miast. O ile na przedmieściach w podobnej cenie można mieć już własny dom z okazałym ogrodem, to w blokowiskach raczej o skrawek zieleni trudno. To dlatego deweloperzy zrezygnowali już z budowania nieruchomości z wyższymi parterami. Nie inwestują w projekty, które zakładają na najniższych kondygnacjach lokale usługowe. Lublin, ale też Kraków czy Warszawa są tego potwierdzeniem. Dzisiaj nowoczesne budownictwo zakłada na niskich parterach mieszkania, a przynależną część terenu przeznacza się właśnie na ogródek. To taki przywilej, w zamian za brak balkonu czy rozległego tarasu.

Ogródek przy mieszkaniach parterowych ma być nagrodą dla ich właścicieli za niedogodności, jakie wiążą się z mieszkaniem na najniższym piętrze. Takie nieruchomości mogą być nieco zimniejsze, bardziej docierają do nich hałasy z ulicy, a w okna mogą zaglądać przechodnie. Dzisiaj z tą ostatnią wadą mieszkań parterowych walczy się zresztą właśnie poprzez aranżację ogródków, dzięki czemu okna są nieco oddalone od chodników.

Dla kogo mieszkania z ogródkiem?

Mieszkania na parterze wybierają przede wszystkim młode rodziny z małymi dziećmi. Nawet niewielka część zielonej przestrzeni na świeżym powietrzu daje ogrom perspektyw na ciekawe spędzanie wolnego czasu. Wystarczy postawić piaskownicę i huśtawkę, a latem mały basenik, by stworzyć maluchom pełen atrakcji i w pełni bezpieczny plac zabaw. Własny ogródek pozwala też zresztą odprężać się rodzicom – książka czytana na leżaku czy kawa pita rano w promieniach słońca jest ogromną zaletą i dzisiaj można ją zyskać nawet w centrum miasta.

Mieszkania parterowe wybierają też bardzo często seniorzy. Brak konieczności pokonywania schodów czy wnoszenia ciężkich zakupów to dla nich spory komfort. Własny ogródek jest też namiastką działki, na której bardzo często osoby starsze odnajdują pasję życia, sadząc kolejne rośliny i doglądając je.

Pamiętajmy również, że inwestycja w mieszkanie z ogródkiem jest opłacalna, jeśli pod uwagę weźmiemy korzyści z takiej nieruchomości. Okazuje się, że mieszkania, do których przynależy kawałek terenu zielonego, zyskują na wartości o kilkaset złotych na każdy metr kwadratowy.

2 Comments

  1. To wszystko zależy od za równo ogródka jak i mieszkania. Kupiłam jakiś czas temu mieszkanie na parterze w pierwszej inwestycji w moim regionie pewnego krakowskiego dewelopera. Z racji, że to była pierwsza inwestycja w tej lokalizacji, poniekąd badał rynek, ceny były bardzo niskie, jak na rynek pierwotny. Ogródek całkiem spory, a pod ogródkami znajdują się garaże, więc jest to jakby wysoki parter z ogródkiem 🙂 Inwestycja jest niedaleko centrum miasta, blisko wszędzie i mimo, że teoretycznie jest to parter, nie rzutuje to na cenę najmu – albo ogródek jest tak atrakcyjny, że jest to niemal nieodczuwalne. Firma, która zajmuje się obsługą najmu średnio raz na rok żegna jednego najemcę, a drugi właściwie już czeka na to mieszkanie. Znajoma z kolei na innej inwestycji posiada mieszkanie parterowe z ogródkiem i tam już potencjalni najemcy mocno narzekają oglądając mieszkanie.

  2. Myślę, że zalety ogródka zostały docenione szczególnie w czasie pandemii. Jednak własny kawałek zieleni przy domu to niewyobrażalna wygoda, tak naprawdę przez wszystkie dni w roku, nie tylko latem. Dlatego polecam domy szeregowe budowane przez TEXO Deweloper w Trójmieście. Ogród i wiele więcej zalet: https://texo.pl/ Polecam zajrzeć

Dodaj komentarz