Zalety i wady mieszkania w bloku

Zalety i wady mieszkania w bloku

Wiele osób zanim nabędzie nieruchomość mieszkaniową zastanawia się czy lepiej jest kupić dom jednorodzinny czy mieszkanie na osiedlu. Okazuje się, że obydwa te rozwiązania mają swoje wady i zalety a ostateczny wybór będzie zależeć od osobistej sytuacji nabywcy. Jeśli więc rozważamy zakup mieszkania powinniśmy poznać wszystkie dobre i złe strony tego rozwiązania.

Zalety posiadania mieszkania

W polskich warunkach mieszkania najczęściej zlokalizowane są na osiedlach w blokach wielorodzinnych. Ostatnio część z nich powstaje także na górnych kondygnacjach budynków handlowych i usługowych zlokalizowanych w centrach miast. Na zakup mieszkania zazwyczaj decydują się osoby, które mają stosunkowo nieduże potrzeby związane z metrażem. Mieszkania kupują więc młode osoby stanu wolnego oraz młode małżeństwa z niewielką liczbą dzieci. Mieszkanie jest też dobrym wyborem dla seniorów. Wybór mieszkania można polecić wszystkim tym osobom, którym zależy na tym, by mieć blisko do centrum, do pracy, do sklepów, przychodni. Docenią to szczególnie osoby niezmotoryzowane bo w takich warunkach nie będą one czuły się wykluczone.
Ważną zaletą posiadania mieszkania jest fakt, że płaci się za zarządzanie spółdzielni albo wspólnocie i zwalnia to właścicieli mieszkań z wielu czynności. Nie trzeba osobiście robić remontów na zewnątrz, dbać o zieleń, odśnieżać czy sprzątać klatek schodowych. W razie awarii zawsze można zadzwonić pod dyżurny numer. Oszczędza to wiele stresu. Ponadto warto zauważyć, że mieszkanie o ile nie jest bardzo duże zwykle będzie tańsze od domu. Jest też dobrem bardziej płynnym, szybciej niż dom można je sprzedać czy wynająć. Mieszkanie na osiedlach wielorodzinnych będzie dobrym wyborem także dla wszystkich tych osób, które cenią sobie życie towarzyskie. Tutaj nikt nie będzie się czuł samotny, bo w pobliżu jest wielu sąsiadów.

Wady mieszkania w bloku

Mieszkanie w bloku ma także swoje wady. Trzeba ponosić opłatę za zarządzanie i fundusz remontowy, które w wielu spółdzielniach są wysokie. Tutaj nie na wszystko mamy wpływ tak jak przy domu jednorodzinnym. Z reguły musimy się godzić na dany system ogrzewania, sposób odbierania śmieci czy zakres remontów. W spółdzielniach takie decyzje bywają narzucane z góry, natomiast we wspólnotach wszystkie większe przedsięwzięcia muszą być przegłosowane. W mieszkaniach w bloku z reguły nie mamy swojego ogrodu a balkony i tarasy mają ograniczoną powierzchnię. W obecnych czasach wiele problemów przysparza także parkowanie, bo na osiedlach nie ma wystarczającej liczby miejsc.
Jedną z największych wad mieszkania w blokach jest konieczność sąsiadowania z obcymi osobami w bliskiej odległości. Nie mamy żadnego wpływu na to obok kogo mieszkamy a w obecnych czasach coraz częściej są to najemcy, którzy bardzo często się zmieniają. Nie służy to poczuciu bezpieczeństwa. Mieszkając blisko z innymi ludźmi musimy się liczyć z ich potrzebami i zwyczajami. W razie zaproszenia gości wieczorami trzeba zachowywać się w miarę cicho. Nierzadko też przychodzi znosić niedogodności płynące z sąsiedztwa takie jak hałasy remontowe, odgłosy małych dzieci, zwierząt czy kłótni domowych. W budownictwie wielorodzinnym nie możemy więc liczyć na pełną prywatność.

Dodaj komentarz