Ile zarabia agent nieruchomości?

Ile zarabia agent nieruchomości?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego mieszkania czy budowę domu. Jednak przy dzisiejszym pędzie życia nie wszyscy mamy czas, by zająć się poszukiwaniami i ogromem formalności z tym związanych. Wolimy udać się do agenta nieruchomości, który zadba o to, aby nasze interesy były chronione. Poza tym zajmie się on wszelkimi sprawami papierkowymi, a także pomoże wybrać profesjonalnego notariusza. Dzięki agentowi nieruchomości nie musimy samodzielnie przechodzić przez ten długotrwały i stresujący proces. Chętnie korzystamy z takiej pomocy, a dzięki temu zawód agenta nieruchomości staje się coraz popularniejszy. Na jakie zarobki może zatem liczyć agent nieruchomości, skoro wyręcza klientów w wielu sprawach? Sprawdź!

Agent nieruchomości zarobki

Zarobki agentów nieruchomości zależą oczywiście od posiadanej wiedzy i umiejętności. Ponadto ważna jest dyspozycyjność i elastyczność osób, które pracują w tym zawodzie. Dużo lepiej w oczach klienta wygląda bowiem agent, który jest gotów do współpracy niezależnie od godziny, niż taki, który z góry narzuca czas, jaki może poświęcić zainteresowanym. Co więcej, na wyższe zarobki mogą liczyć agenci nieruchomości, którzy znają się na nowinkach technologicznych i idą z duchem czasu. Rynek wciąż się zmienia, a wraz z nim zmieniają się metody pracy agentów nieruchomości. Dlatego bardzo ważne jest, by poza wiedzą dotyczącą procedur związanych z kupnem i sprzedażą nieruchomości agenci potrafili używać nowoczesnych metod. Agent nieruchomości, który bez problemu potrafi przekazać klientowi wszelkie dane w każdym momencie, np. dzięki aplikacji w telefonie, programowi komputerowemu czy też przy pomocy urządzeń pomiarowych może liczyć na większą ilość zleceń.

Ogromny wpływ na agent nieruchomości zarobki ma także miejsce, w którym pracuje. Jeżeli jest on zatrudniony w renomowanej agencji, która jest polecana przez wielu klientów to oczywistym jest, że zarobki będą w tym przypadku dość duże. Natomiast agenci, którzy pracują w mniej znanej firmie, a na dodatek nie cieszącej się dobrą renomą niestety nie mogą oczekiwać wysokich zarobków. Tak niestety działa rynek i żeby na nim zaistnieć, trzeba zdobyć zaufanie konsumentów – niezależnie od dziedziny.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, kiedy agent nieruchomości działa na własną rękę. Wtedy także może być mu ciężko wybić się na rynku, jednak swoją pracą i zaangażowaniem może pokazać, że jest wart zaufania. Praca na własny rachunek i zdobywanie zleceń może okazać się lepszym rozwiązaniem, niż pozostanie w słabo zapowiadającej się agencji, w której zarobki niestety są marne.

Jak to wygląda w praktyce?

Agent nieruchomości zarobki nie są skonkretyzowane. Aby jednak przybliżyć choć w pewnym stopniu ten temat, przytoczymy dane pochodzące z badania wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak&Sedlak w lutym 2019 roku. Przeprowadzono je w grupie 77 agentów nieruchomości. Według badań średnie zarobki agentów wynoszą około 4000 zł brutto. 25% najsłabiej wynagradzanych agentów nieruchomości zarabia około 2 840 zł brutto. Natomiast grupa 25% najlepiej zarabiających agentów nieruchomości może liczyć na wypłatę w kwocie przekraczającej 5 820 zł brutto. Dane dotyczą agentów zatrudnionych w agencjach.

Spory wpływ na agent nieruchomości zarobki mają prowizje od sprzedaży domu czy ziemi. Wynagrodzenie wielu dobrych agentów nieruchomości wynosi 6%, a nawet 10% od kwoty sprzedaży. Oczywiście prowizja może być również niższa i wynosić 2-3% – wszystko zależy od wcześniej przeprowadzonych negocjacji. Tak czy inaczej musisz być świadomy, że zaczynając swoja karierę będziesz musiał poświęcić czas na szkolenia i zdobywanie zawodowych doświadczeń. Możliwe, że twoje zarobki w tym czasie będą znikome, jednak twoje zaangażowanie w zwiększanie kwalifikacji na pewno zaowocuje sukcesem w przyszłości.

2 Comments

  1. Świetny artykuł! Pokazuje on jak tak naprawdę wygląda praca pośrednika nieruchomości w praktyce. Dodam jeszcze, że kwota prowizyjna od sprzedaży zostanie pomniejszona ze względu na : koszty składek ZUS, część prowizji otrzymuje biuro nieruchomości, podatek dochodowy i podatek VAT jeśli przedsiębiorca nie korzysta z jego zwolnienia.

Dodaj komentarz