Kupno mieszkania – nowe czy z drugiej ręki?

Kupno mieszkania – nowe czy z drugiej ręki?

Zakup własnego mieszkania to marzenie wielu osób, w końcu życie na swoim jest bardziej dogodną i opłacalną opcją niż wynajem komercyjny. Jednak wybór konkretnej nieruchomości może być problematyczny, musimy przede wszystkim zadecydować, czy interesuje nas mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Obie opcje mają wiele plusów i minusów, jednak która będzie bardziej opłacalna?

Mieszkania z rynku wtórnego

Na polskim rynku nieruchomości nie brak ofert sprzedaży mieszkań z drugiej ręki, dlatego na pewno znajdziemy dla siebie odpowiednią opcję. Plusem rynku wtórnego jest to, że lokale przeważnie umiejscowione są stosunkowo blisko centrum, dotyczy to szczególnie mieszkań w przedwojennych kamienicach. Z drugiej strony w takim budynku nie mamy pewności, kto będzie naszym sąsiadem. Często lokale kamienic są czynszowe, wiele osób skarży się w nich na hałas, lokatorzy nie troszczą się o wspólna przestrzeń, dlatego klatka schodowa może być obskurna. Z drugiej strony cena za metr kwadratowy w rynku wtórnym jest przeważnie niższa, poza tym taki lokal często jest w stanie gotowym do zamieszkania, dlatego mniej pieniędzy wydamy na remont. Niestety, kupując nieruchomość z rynku wtórnego, musimy się liczyć z opłaceniem podatku, który wynosi aż 2% od kwoty sprzedaży. Poza tym mieszkania przeważnie pokazywane są przez agencje nieruchomości, więc jej także będziemy musieli zapłacić przynajmniej 2% od transakcji.

Mieszkania z rynku pierwotnego

Ta opcja jest chętniej wybierana przez osoby dysponujące większymi środkami, bowiem cena za metr kwadratowy bywa wysoka. Poza tym w większych miastach nowe nieruchomości często powstają na obrzeżach, ale nie jest to na szczęście reguła. W przypadku takiego lokalu będziemy mogli samodzielnie zaaranżować go od początku do końca. Oczywiście musimy liczyć się z dodatkową opłatą za wykończenie, która wyniesie co najmniej 500 złotych za metr kwadratowy. Z drugiej strony nie będziemy musieli płacić ani podatku, ani prowizji, także zaoszczędzimy na tym nawet 30 tysięcy! Naszymi sąsiadami będą inni kupujący, którzy także raczej będą dbali o wspólną przestrzeń. Poza tym deweloperzy dbają też o odpowiednią infrastrukturę wokół budowanych przez nich osiedli, dlatego wokół domu będą mieścić się sklepy i lokale usługowe.

Wiele osób decyduje się na nieruchomości z rynku wtórnego ze względu na niższą cenę, jednak sumując dodatkowe opłaty, wcale nie jest ona tak bardzo atrakcyjna. Dlatego kiedy uda nam się znaleźć nowe osiedle w dobrej lokalizacji i względnie przystępnej cenie, powinniśmy się zdecydować na zakup.

1 Comment

  1. Witam. Również uważam, że obecnie koszty mieszkań z rynku wtórnego są bardzo wysokie. Jeśli znajdzie się dobrą ofertę mieszkania, bądź domu z rynku pierwotnego opłaca się doinwestować, by móc zbudować wszystko pod swoje gusta, bo przecież to zakup na znaczną część życia. Ja polecam przyjrzeć się inwestycji TEXO Deweloper w Trójmieście: https://texo.pl/. Budują domy szeregowe, których cena jest bardzo atrakcyjna. Zwłaszcza w porównaniu do cen mieszkań z rynku wtórnego w Gdańsku. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz