Budowa domu czy zakup mieszkania?

Budowa domu czy zakup mieszkania?

Chcąc posiadać nowe, własne miejsce na ziemi, rozważamy dwie opcje. Zakup lub budowę domu lub zakup mieszkania. Jedna i druga niewątpliwe ma swoje plusy i minusy. Już na początku można zauważyć jedną różnicę. Mieszkanie jest dostępne natychmiast. Po podpisaniu aktu notarialnego i odebraniu kluczy, można do mieszkania się wprowadzać, urządzić je i mieszkać. Budowa domu zaś wiąże się z koniecznością poświęcenia niemałej ilości czasu. Nie da się wybudować domu w 2-3 miesiące. Z uwagi na zakres prac, koszty i możliwości finansowe, budowa domu może trwać nawet kilka lat. Z reguły trwa dłużej niż rok, bowiem – jak wiadomo – zimą budować trudno, a w miesiącach letnich nie da się zrobić wszystkiego od podstaw do końca i zdążyć zamieszkać w stworzonym domu. Która opcja zatem jest korzystniejsza? Na którą się zdecydować?

Wygodne miejsce do życia

Podejmując takie decyzję, na początek warto przemyśleć, co w naszym przypadku będzie lepsze, pamiętając, że nieruchomość ma być przede wszystkim wygodnym miejscem do życia. Miejscem, w którym spędzać będziemy codziennie wiele godzin. Mieszkać przez lata. Oczywiście nie można zapominać, że to ma być miejsce nie tylko dla nas, ale i dla rodziny, w tym – być może – i dla dzieci, które pojawią się w przyszłości. Nigdy więc nie należy stawiać na nieruchomość o bardzo małej powierzchni użytkowej. Być może w danym momencie będzie idealnym miejscem do życia, szybko jednak może się okazać, że jednak jest tam za ciasno.

Dom

Dom bez wątpienia jest miejscem bardziej komfortowym i bardziej wartym uwagi. Tak może i jest, trzeba tylko pamiętać o jednym. Dom a szczególnie dom z dużą działką, to miejsce, gdzie zawsze będzie coś do zrobienia, dlatego osoby zapracowane będą musiały szukać złotego środka. Albo poświęcać się pracy, albo pracom przydomowym. Oczywiście i tu jest rozwiązanie – można choćby kogoś wynająć do określonych prac, zawsze jednak generuje to koszty. Warto też wspomnieć, że i utrzymanie domu jest droższe niż utrzymanie mieszkania. Owszem w domu, nie ma comiesięcznego czynszu, jednak jest szereg innych wydatków, które w przeliczeniu mogą okazać się większe niż czynsz nawet za duże mieszkanie. Oczywiście nie oznacza to, że dom nie jest wart uwagi. Można tą opcję polecić wszystkim świadomym plusów i minusów mieszkania w takim miejscu. Przy dużej rodzinie oczywiście i wydatki i konieczne prace można rozdzielić między osoby, które w domu żyją. Szybko może zatem się okazać, że w przeliczeniu nie jest jednak tak drogo, co więcej, żadna z osób nie musi poświęcać na prace domowe zbyt dużej ilości czasu.

Atutem domu jest też wiele opcji jego wykorzystania. Można tylko mieszkać, ale i – na przykład – prowadzić działaność gospodarczą, poświęcać się hobby, spędzać czas na wiele różnych sposobów. W wielu przypadkach część domu czy działki można też wynająć, pobierać czynsz i – na przykład – przeznaczać na koszty utrzymania domu.

Mieszkanie. Opcja dla zapracowanych

Mieszkanie to opcja, którą można polecić tym, którzy są zapracowani i tym, których nie stać na zakup domu i nie mają czasu na budowanie swojego. Dużym plusem własnego M jest komfort mieszkania i luksus braku konieczności wykonywania wielu przydomowych prac. Mieszkanie zatem można polecić wszystkim tym, którzy dużo pracują i po prostu nie mają ani czasu ani ochoty na dodatkowe prace. Nie bez znaczenia jest także coś jeszcze. Mieszkanie można kupić w różnych ciekawych lokalizacjach. Jeśli ktoś chce, znajdzie mieszkania i w centrum miasta. Taka lokalizacja przyspiesza docieranie z mieszkania do pracy, uczelni czy do innych miejsc. Zawsze jednak będzie to miejsce, w którym wielu rzeczy zrobić nie będzie można, inne zaś będą utrudnione. Drobne prace naprawcze, majsterkowanie czy choćby naprawianie rowerów będą trudne, niekiedy wręcz niemożliwe, szczególnie w nowych mieszkaniach. W budynkach z takimi mieszkaniami najczęściej bowiem nie ma piwnic. Prace przy samochodzie zaś zawsze będą pracami na zewnątrz, gdzieś na parkingu, co przy złej pogodzie będzie po prostu nieprzyjemne. Każde wyjście dzieci z domu będzie wyjścem na przestrzeń publiczną. W wielu przypadkach niezbędna zatem będzie opieka dorosłych. To tylko przykłady trudności związanych z życiem w mieszkaniach. Oczywiście jest ich więcej

Podsumowując

Własny dom to lepsze rozwiązanie. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że konieczne będzie wiele wysiłku, aby utrzymać go w dobrym stanie. Najprawdopodobniej będzie położony gdzieś z dala od centrum miasta lub tuż poza miastem. Koszty utrzymania, dojazdów do pracy i w inne miejsca nie są zaś bez znaczenia – i o tym trzeba myśleć rozważając budowę domu. Jeśli godzimy się z takimi minusami domu, warto go zbudować lub kupić. W każdym innym przypadku warto wybrać mieszkanie.

Dodaj komentarz