Czy mieszkania będą tanieć w najbliższych miesiącach?

Czy mieszkania będą tanieć w najbliższych miesiącach?

Każdy, kto planuje zakup mieszkania w najbliższym czasie powinien zrobić to, jak najszybciej. Mimo dużego wzrostu cen mieszkań w ubiegłym roku, nic nie wskazuje na to, by mieszania były tańsze. Ogromny cen materiałów budowlanych oraz prądu i paliwa spowodował, że mieszkania są obecnie najdroższe w porównaniu z ubiegłymi latami. 

<h2> Dlaczego mieszkania znacznie zdrożały? </h2>

Chyba każdy zauważył, iż nie tylko podrożały towary na półkach sklepowych, ale również samochody, wycieczki, jak i nieruchomości. Jeszcze do niedawna można było kupić 50-metrowe mieszkanie w centrum dużego miasta za około 300 – 350 tysięcy. Teraz te same mieszkania kosztują od 400 do 450 tysięcy a nowe są o 100 lub 200 tysięcy droższe. Co miało wpływ na taki znaczny wzrost cen? Inflacja dotknęła także rynek nieruchomości. Deweloperzy coraz częściej przyznają, iż nie opłaca im się stawiać nowych budynków ze względu na znaczny wzrost cen materiałów budowlanych, wysokie ceny energii, a także brak chętnych na nowe lokale. Nic dziwnego, że młodzi ludzie decydują się coraz częściej na wynajem mieszkań, który także poszedł w górę, niż na kupno własnego lokum. Coraz mniej ludzi stać na mieszkania, które sprzedawane są za tak wysokie ceny oraz nie każdy już może pozwolić sobie na kredyt. Co ważne, nawet mieszkania z rynku wtórnego również nie zachęcają cenami do ich zakupu. 

<h2> Czy mieszkania będą tanieć? </h2>

To pytanie zadają sobie nie tylko analitycy, ale przede wszystkim osoby zainteresowane kupnem mieszkania. Niestety nie można liczyć na to, by w tym roku ceny mieszkań spadły. Osoby, które chcą kupić mieszkanie i stać je na to, nie powinny więc czekać, bo może się okazać, że nowy rok przyniesie wzrost cen na rynku nieruchomości. Drożeją domy jednorodzinne, bliźniaki, szeregowce, zdrożały także mieszkania (i to nie tylko w dużych miastach, ale także na wsiach). Dodatkowo, to co powstrzymuje wiele osób przed zakupem mieszkania to także “niepewne” raty związane z kredytami hipotetycznymi. Chyba większość osób słyszało o tym, iż banki znacząco podnoszą stopy procentowe, co skutkowało tym, iż wielu Polaków miało większe raty kredytów. Młodzi obawiają się takiej sytuacji, dlatego też nie chcą ryzykować. Odkładają zakup mieszkania na kolejne lata. Niestety mieszkania w najbliższych latach ceny nieruchomości nie spadną, dlatego też chętni zakupem własnego lokum jak najszybciej powinni:

1) znaleźć sprawdzonego dewelopera, 

2) wybrać odpowiednie mieszkanie, 

3) znaleźć doradcę finansowego, 

4) przeanalizować oferty kredytowe co najmniej kilku banków, 

5) dokładnie sprawdzić umowę z deweloperem,

6) przeanalizować umowę kredytową. 

Dodaj komentarz