Gdzie kupić mieszkanie na wynajem

Gdzie kupić mieszkanie na wynajem

Rodzaje najmu

Wynajem mieszkania czyli oddanie komuś w użytkowanie mieszkania, którego jesteśmy właścicielem. Umowa najmu zakłada oczywiście na jaki czas wynajmujemy mieszkanie oraz koszt wynajmu. Na koszt wynajmu składa się najczęściej opłata za mieszkanie (potocznie czynsz), media oraz cena wynajmu (czyli kwota, którą otrzymuje wynajmujący za oddanie lokalu do użytkowania innej osobie). Dwa podstawowe rodzaje wynajmu to wynajem całoroczny oraz sezonowy. Możemy więc wynająć mieszkanie na cały rok z opłatami jak wyżej. Możemy także wynajmować mieszkanie sezonowo czyli np. w okresie wakacji co tydzień lub dwa komuś innemu. W tej sytuacji najczęściej pobieramy opłatę za dobę np. w zależności od ilości osób. W tej sytuacji kwota za dobę wynajmu jest znacznie wyższa. Jednak wynajmując mieszkanie w wakacje, ferie itp. ciężko znaleźć również lokatorów na pozostałą część roku.

Gdzie najlepiej wynajmować mieszkanie

Miasto “studenckie”

Kiedy decydujemy się na wynajem całoroczny największy popyt i zapotrzebowanie na mieszkanie, właściwie przez cały rok, będą miały miasta z dużą liczną uczelni wyższych. Najtańsza opcją na mieszkanie na studiach jest oczywiście akademik. Jednak ilość studentów jest znacznie wyższa aniżeli liczba miejscu w akademików w jakimkolwiek mieście. Ponadto, nie każdy chce dzielić pokój z inna osobą, jak to jest w akademiku. Większa część studentów szuka więc czegoś na własną rękę. Rzadko kto decyduje się na zakup własnego mieszkania. Pozostaje więc wynajem. W takich miastach ilość studentów zagwarantuje nam dużą liczbę potencjalnych klientów. W związku z tym nie będziemy musieli wynajmować mieszkania za bezcen, żeby nie stało puste. Jeśli zadbamy o dobry standard, czystość i schludność mieszkania bez problemu znajdziemy najemców. Poza studentami mieszkań w mieście będą szukać również młodzi zaczynający pierwszą pracę, rodziny z dziećmi itp.

Miasto turystyczne

Jeśli chcemy wynajmować mieszkanie głównie sezonowo wtedy powinniśmy szukać miasta turystycznego. Niezależnie od tego czy w górach, nad morzem czy w centrum kraju. Chodzi głównie o liczbę turystów odwiedzających dane miasto. Często duże miasto może przyjmować turystów przez większość roku. Okazać się może, że większy popyt będzie na mieszkanie np. w Krakowie czy Wrocławiu aniżeli w małej nadmorskiej miejscowości, w której poza sezonem (lipiec-sierpień) mało kto zagląda. Mamy więc dość duży wybór miejsc, w których warto kupić mieszkanie pod wynajem dla turystów. Trzeba znać swoje potrzeby i wymagania i po krótkim researchu będziemy mogli wybrać miasto, które najbardziej nam odpowiada.

Jak połączyć obie kwestie

Można także połączyć obie powyższe kwestie. Często studenci decydują się na wynajem w roku akademickim po czym na wakacje wracają do rodzinnych miejscowości. Zależy im wtedy aby nie płacić za mieszkanie skoro w nim nie mieszkają. Rezygnują więc z mieszkania przed wakacjami i w następnym roku szukają czegoś nowego. W takiej sytuacji można wynajmować mieszkanie “cało rocznie” w roku akademickim, natomiast w wakacje turystom. Jest to rozwiązanie, które wygeneruje nam chyba największy zysk, jednak wymaga od nas trochę wysiłku i pracy oraz cennego czasu.

 

Dodaj komentarz