Gdzie sprawdzić kto jest właścicielem działki?

Gdzie sprawdzić kto jest właścicielem działki?

Zainteresowała Cię działka na sprzedaż, jednak nie wiesz, gdzie szukać jej właściciela? Zastanawiasz się, jak zdobyć kontakt do osoby, która jest właścicielem działki lub nieruchomości? Jak tak, to bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej znajdziesz kilka istotnych kwestii, które z pewnością powinien wiedzieć każdy, kto jest zainteresowany taką transakcją.

<h2> Jak sprawdzić, kto jest właścicielem działki? </h2>

Tak naprawdę nie trzeba wychodzić z domu, by dotrzeć do takich informacji. Wystarczy wejść na stronę internetową ksiąg wieczystych, na której to znajdują się podstawowe informacje o wszystkich działkach i nieruchomościach w naszym kraju. Oczywiście dobrze posiadać numer księgi wieczystej, jednak bez tych danych również zainteresowany sprawdzi konkretne informacje, jeżeli posiada np.: adres nieruchomości. W księdze wieczystej w dziale II znajdują się dokładnie dane o osobach uprawnionych do nieruchomości z tytułu własności. W tej części można znaleźć także informacje o: 

1) wysokości udziałów wszystkich uprawnionych do danej działki lub nieruchomości,

2) wpisy dotyczące użytkowania wieczystego,

3) podstawę prawną (np.: akt notarialny, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu). 

Zainteresowani z księgi wieczystej dowiedzą się, kto jest właścicielem działki, gdyż widnieje tam imię i nazwisko takiej osoby, imię ojca i imię matki właściciela oraz numer PESEL. 

Do ksiąg wieczystych można także dotrzeć poprzez stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Tak bowiem znajduje się zakładka dotycząca ksiąg wieczystych, w których to zainteresowani znajdą powyższe dane. Warto wspomnieć, iż w księgach znajdują się dane, które są na bieżąco aktualizowane, więc nie trzeba się obawiać, iż są one niezgodne ze stanem faktycznym. 

<h2> Kiedy takie dane są potrzebne? </h2>

Coraz częściej osoby zainteresowane konkretną działką lub nieruchomością postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i same poszukać ich właściciela. Dzięki danym w księgach wieczystych znalezienie tych osób jest o wiele łatwiejsze. Można także popytać sąsiadów, którzy posiadają działki w okolicy miejsca, które spodobało się klientowi. W przypadku, gdy sąsiedzi obawiają się dzielić z nieznajomymi takimi danymi, warto spytać w najbliższym urzędzie, o właściciela danego miejsca. W niedużych miejscowościach wszyscy się znają, dlatego też może zdarzyć się tak, że klient konkretną działką zostawi numer telefonu urzędnikowi, a ten przekaże go właścicielowi. Gdy dana działa wystawiona jest na sprzedaż przez biuro nieruchomości, to dostęp do właściciela może być utrudniony. Coraz częściej bowiem pracownicy biur nie chcą, by klienci kontaktowali się z właścicielami z obawy, iż dokonają transakcji poza biurem. 

 

Dodaj komentarz