Jak skutecznie chronić dom przed owadami wiosną i latem?

Jak skutecznie chronić dom przed owadami wiosną i latem?

Owady mogą być prawdziwą zmorą, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy chciałoby się jak najdłużej korzystać ze świeżego powietrza w ciągu długich dni. Ugryzienia owadów powodują nie tylko swędzące bąble, ale mogą również roznosić niebezpieczne choroby wirusowe. Jest wiele sposobów ochrony przed niechcianymi owadami, ale jednym  z najefektywniejszych jest założenie mechanicznej osłony w postaci moskitiery.

Moskitiera – skuteczna ochrona przed owadami

Zamontowana odpowiednio moskitiera drzwiowa lub okienna zabezpiecza nie tylko przed wniknięciem owadów latających, ale również uniemożliwia przejście dla mrówek i pająków. Jest dyskretną przesłoną, która nie rzuca się w oczy i nie zaciemnia pomieszczenia, moskitiera drzwiowa to coś w rodzaju drugiego skrzydła drzwi. Inne sposoby ochrony przed owadami to między innymi:

– różnego rodzaju działania miejscowe, czyli zastosowanie elektrofumigatorów,

– lampy UV,

– świece zapachowe,

– rośliny odstraszające zapachem insekty.

Świece zapachowe i kadzidełka można stosować w zamkniętych pomieszczeniach, ale trzeba brać pod uwagę, że ich zapach nie dla wszystkich jest komfortowy, wiele osób może być też uczulonych na olejki eteryczne. Komary nie lubią takich zapachów, jak cytronela, lawenda, geranium, cytryna i ocet, dlatego dobrym rozwiązaniem odstraszającym owady może być postawienie na oknie naczynia z wodą, do którego zakroplono kilka kropli cytryny. Innym tradycyjnym i naturalnym sposobem odstraszającym insekty może być przekrojona cebula z wetkniętymi goździkami, która trzeba umieścić w jakimś miejscu w pomieszczeniu. Sok ze świeżej cebuli jest dobrym rozwiązaniem na miejsca po ukąszeniu owadów, ponieważ ma działanie łagodzące i zmniejszające pieczenie.

Moskitiera drzwiowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Najprostszy wariant, jaki może mieć moskitiera drzwiowa to montaż za pomocą rzepów samoprzylepnych, jest to stosunkowo proste rozwiązanie, ale nie jest zbyt trwałe. Aluminiowe ramy albo lamele dużo lepiej się prezentują, umożliwiają również bardziej komfortowe przechodzenie i korzystanie z wyjścia na balkon lub taras. Moskitiera drzwiowa w kolorze czarnym osłania wejście przed insektami, a jednocześnie sprawia, że widok na zewnątrz jest dobry i prawie niczym nie zakłócony, biały kolor moskitiery natomiast stwarza wrażeni, jakby wisiała firanka, zapewnia więc większa intymność we wnętrzu.

Można również zainstalować moskitiery zaopatrzone w filtr przeciwsłoneczny, osłania on przed nadmiernym promieniowaniem, dzięki czemu tapicerka mebli, na które pada promieniowanie, nie wyblaknie tak szybko. Jeśli w pobliżu drzwi umieszczony jest telewizor albo monitor komputera filtr zapobiega niekomfortowym odblaskom na ekranie, które często występują podczas słonecznych dni.

Moskitiera – rozwiązanie dla wymagających

Jest wiele rozwiązań chroniących dom przed owadami, ale najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie moskitiery. Jest to sposób, który może mieć zastosowanie przez wiele lat, jest ekologiczny i nie ma żadnego toksycznego wpływu na środowisko.

Artykuł przygotowany przy współpracy z K-bro.pl

Dodaj komentarz