Kto może kupić mieszkanie bez wkładu własnego?

Kto może kupić mieszkanie bez wkładu własnego?

Zazwyczaj wzięcie kredytu hipotecznego wymaga przynajmniej 10 procent wkładu własnego. Dla dużych rodzin i osób, które nie są w stanie regularnie odkładać, może być to problematyczne. Ustawodawcy wyszli na przeciw oczekiwaniom młodych rodzin i zaoferowali im kredyt hipoteczny, który nie wymaga wkładu własnego.

Czy można kupić mieszkanie bez wkładu własnego?

Obecnie z programu mogą skorzystać zarówno osoby, które posiadają własny wkład w zakup mieszkania, jak i kredytobiorcy bez kapitału. Kredyt bez wkładu własnego można wziąć na zakup mieszkania lub domu, a także działki budowlanej oraz na sfinansowanie prac budowlanych i wykończeniowych. Cena nieruchomości nie może być jednak wyższa, niż określona w Ustawie – dotyczy to należności za jeden metr kwadratowy. Taki kredyt może zostać wzięty na minimum 15 lat. Banki godzą się na takie kredyty, gdyż BGK zapewnia odpowiednią gwarancję.

Jak skorzystać z programu?

Podstawowym warunkiem skorzystania z programu jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Na jej posiadanie wpływa wiele czynników, takich na przykład jak posiadanie stałego zatrudnienia oraz wykazywany dochód. Także wysokość miesięcznych zobowiązań ma znaczenie podczas wyliczania zdolności kredytowej. Osoby, które chcą skorzystać z kredytu, nie mogą posiadać na własność żadnej nieruchomości. W sytuacji, gdy rodzina się powiększy, Bank Gospodarki Krajowej udziela jednorazowej pomocy w spłacie zobowiązania.

Zasady udzielania kredytu bez wkłady własnego:

  • Część kredytu mieszkaniowego jest objęta gwarancją udzielaną przez BGK.
  • Jeżeli w okresie kredytowania dojdzie do narodzin dziecka, wówczas przysługuje spłata rodzinna finansowana przez BGK.
  • Okres kredytowania to minimum 15 lat.
  • Kredyt musi być zaciągnięty i spłacany w polskim złotym.
  • Kredytu bez wkładu własnego może udzielić tylko bank, który współpracuje z BGK.
  • Łączna wartość wkładu własnego nie może przekroczyć 1 miliona złotych.

Podstawowym celem, na który można zaciągnąć kredyt bez wkładu własnego jest zakup mieszkania. Można kupić mieszkanie na rynku wtórnym lub pierwotnym. W przypadku budowy domu, pieniądze z kredytu można wykorzystać także na jego wykończenie. Kupując prawo własności do domu jednorodzinnego, także można przeprowadzić jego remont oraz wykończyć pomieszczenia znajdujące się w stanie surowym. Kredyt ten jest dedykowany przede wszystkim dla osób młodych, które zdecydowały się założyć rodzinę. Osoba, która jest bezdzietna także może skorzystać z tej oferty, ale warunkiem jest nieposiadanie na własność żadnej nieruchomości. Pary posiadające dzieci mogą być właścicielami nieruchomości o określonej powierzchni, która uzależniona jest od wielkości rodziny.

Dodaj komentarz