Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania?

Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania?

Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania?

Kupno mieszkania to dla każdego jedna z najważniejszych inwestycji, która często podejmowana jest na wiele lat. Powinna to być zatem dobrze przemyślana decyzja. Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania? 

O czym nie wolno zapomnieć podczas zakupu mieszkania?

Najpierw konieczne jest zwrócenie uwagi na cały budynek. Chodzi tutaj o pierwsze wrażenie z zewnątrz, klatkę schodową, elewację, sąsiedztwo. To ważne czynniki, które w późniejszym okresie wpływają na komfort życia właścicieli mieszkań i towarzyszą im każdego dnia.

Kolejnym czynnikiem, którym powinni zainteresować się nabywcy mieszkań, szczegóły techniczne. Zwrócić należy uwagę na elewację, upewnić się, że budynek jest ocieplony, a ściany wolne od grzybów. Warto wejść po schodach sprawdzić, czy został odnowiony i jaki jest stan wyposażenia. Jeśli kupujący jest zainteresowany mieszkaniem na ostatniej kondygnacji, należy także sprawdzić dach. Warto zapytać administratora budynku o ogólny stan lokalu.

Wnętrze mieszkania

Przyjrzeć należy się bliżej wnętrzu mieszkania, a nie tylko budynkowi. Należy sprawdzić elektryczność, wodę i kanalizację, okna i drzwi, podłogi oraz ściany. Ważnym czynnikiem jest weryfikacja rodzaju ogrzewania. Nowe mieszkania  ogrzewane z sieci miejskiej, podczas gdy starsze nieruchomości mogą mieć kuchenki gazowe lub elektryczne. Analizując te informacje, można ocenić, czy cena mieszkania odpowiada cenie proponowanej.

Ważnym czynnikiem są także koszty administracyjne. Najlepiej aby właściciel pokazał wydruki przedstawiające miesięczne wydatki, takie jak woda, ogrzewanie, utrzymanie budynku, sprzątanie części wspólnych i fundusze na remont. Różnica w czynszu może okazać się duża i wahać się od około 200 do nawet 700 zł.

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego

Poszukując mieszkania na sprzedaż na pierwotnym rynku, klienci oczekują, aby było ono nienaganne i wykonane z wykorzystaniem najnowocześniejszych materiałów i rozwiązań technologicznych. Bardzo ważne jest również bezpieczeństwo finansowe i prawne związane z inwestowaniem w zakup nieruchomości mieszkalnej. Dlatego wszystkie dokumenty należy dokładnie przeanalizować.

W prospekcie informacyjnym dla konkretnej inwestycji można znaleźć wiele ważnych danych. Zgodnie z przepisami prawnymi, zawartymi w ustawie z 2012 roku, deweloperzy muszą go przygotować i zaprezentować swoim klientom, zanim zaczną go sprzedawać. Dzięki temu klienci dowiedzą się: jaka jest ostatnia zrealizowana inwestycja dewelopera, czy posiada ważne pozwolenie na budowę, czy i w jakim stopniu zadłużył się na konkretną potrzebę inwestycyjną, jakie są numery działek i kiedy planowane jest rozpoczęcie i zakończenie prac. 

 

Dodaj komentarz