Ubezpieczenie mieszkania- ile kosztuje i na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie mieszkania- ile kosztuje i na co zwrócić uwagę?

Mieszkanie nierzadko jest dorobkiem życia, nie dziwi więc chęć ubezpieczenia nieruchomości. Świeżo upieczeni właściciele własnego “M4” często zastanawiają się ile należy przeznaczyć na ubezpieczenie mieszkania i jakie są warunki umowy ubezpieczeniowej.

Zastanów się, co chcesz ubezpieczyć

Każda umowa ubezpieczenia skonstruowana jest w następujący sposób: zawiera przedmiot ubezpieczenia, jego zakres i wyłączenia oraz ograniczenia. Są to kluczowe czynniki, które zawsze należy przeanalizować przy zawieraniu umowy. Każdy ubezpieczający jeszcze przed podpisaniem dokumentu powinien otrzymać Ogólne Warunki Ubezpieczenia i dokładnie się z nimi zapoznać. Nikt nie chciałby przeżyć sytuacji, w której po włamaniu z kradzieżą okazuje się, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania ponieważ drzwi wejściowe nie posiadały odpowiedniej ilości zamków z wymaganymi atestami. Brzmi strasznie, jednak takie są fakty. Niedoczytanie warunków ubezpieczenia może skutkować bardzo przykrymi konsekwencjami w postaci odmowy wypłaty świadczenia. Na co więc zwrócić uwagę? Przede wszystkim na przedmiot: czyli co dokładnie obejmuje ubezpieczenie (nieruchomości, ruchomości, małą architekturę itp.), zakres, czyli od czego chroni ubezpieczenie (od pożarów, kradzieży, powodzi) a także wyłączenia i ograniczenia, w których ubezpieczyciel określa kiedy nie wypłaci lub ograniczy kwotę wypłacanego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie mieszkania. Ile kosztuje?

Kwota, jaką trzeba zapłacić za ubezpieczenie będzie różna i zależna od wielu czynników. Mniej zapłacimy za gotowy, przygotowany przez ubezpieczyciela pakiet podstawowy, więcej za rozszerzony czy indywidualnie skonstruowany. Większy metraż czy szerszy zakres powinny podnieść kwotę, którą trzeba będzie zapłacić za ochronę. Można się spodziewać, że za 12 miesięczny okres ochronny trzeba będzie zapłacić od ok 200 do 500zł. Widełki te nie są jednak sztywne i mogą ulec znacznej zmianie w zależności od wielu czynników.

Nie zawsze pakiet podstawowy wystarczy

Jeżeli twoje mieszkanie jest bardzo duże, przechowujesz w nim drogocenne rzeczy lub objęte jest z jakichś względów niestandardowymi ryzykami zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia. Jest to kwota, którą ubezpieczyciel wypłaci po zaistnieniu sytuacji objętej zakresem ochrony. Ważne jest, żeby suma była na tyle duża, aby pokrywała całkowicie koszty utraconych kosztowności lub remontów. Z ekonomicznego i praktycznego punktu widzenia zupełnie nieopłacalne jest ubezpieczanie mienia na sumę mniejszą, niż wymagałyby tego różne koszty, chociażby remontów. Pamiętaj, że wraz ze zwiększeniem sumy ubezpieczenia wzrośnie kwota składki.

Ubezpieczenie mieszkania to poważna sprawa, warto więc dokładnie przeanalizować warunki umowy, jego zakres i przedmiot. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, które mogą zaważyć na wielkości składki. Będzie ona odpowiednio większa wraz ze wzrostem wymagań ubezpieczającego, warto jednak zapłacić nieco więcej za pewność, że mieszkanie jest ubezpieczone w całości i nie będzie trzeba dopłacać do likwidacji nieprzewidzianych szkód.

Dodaj komentarz