Wykończenie mieszkania – czy warto skorzystać z usług architekta wnętrz?

Wykończenie mieszkania – czy warto skorzystać z usług architekta wnętrz?

Niezależnie od tego, czy dopiero zakupiłeś swoje mieszkanie na rynku pierwotnym Warszawa, czy po prostu chcesz przeprowadzić w swoim domu generalny remont, czeka Cię ciężki orzech do zgryzienia. Zastanawiasz się, czy powinieneś podjąć się tego wyzwania i zrobić to samemu, czy może lepszym wyjściem byłoby skorzystanie z usług profesjonalnego architekta wnętrz? Być może obawiasz się tego, że z jego pomocą Twoje mieszkanie nie będzie wyglądało tak, jak Ty tego pragniesz, a wydane pieniądze okażą się być zmarnowanymi, więc postanawiasz poświęcić na to swój czas, jednak z dnia na dzień odczuwasz coraz większe zniechęcenie. Czy warto było? No i jak to w końcu jest z tymi architektami wnętrz? Czy warto korzystać z ich usług?

Wykończenie mieszkania samemu

Z jednej strony wydaje się to być świetną zabawą, niesamowitym procesem twórczym, dzięki któremu mieszkanie będzie wyglądało dokładnie w taki sposób, jakiego właściciel sobie życzy. Dodatkowo można idealnie dopasować potrzeby pod swój budżet, który może być znacznie mniejszy, niż w przypadku architekta wnętrz, gdyż nie dość, że część prac można wykonać bez pomocy fachowców, to dodatkowo można przyoszczędzić przy wyborze mebli, materiałów i dekoracji. Nie jest to jednak takie proste, jak to się wydaje. Cały proces jest niezwykle czasochłonny i niemożliwym jest dla przeciętnego człowieka, chodzącego do pracy, aby wyrobić się z tym w krótkim czasie.

Z pomocą architekta

Niewątpliwym jest, że opcja ta może być znacznie bardziej obciążająca dla budżetu domowego, co więcej, przewidywana cena może ulec zmianie, jeśli architekt zdecyduje się na wybranie droższych materiałów. Dodatkowo w wielu przypadkach, to on odpowiada za cały proces twórczy i tworzy projekt pod siebie. Jest jednak wielu architektów, którzy skupiają się przede wszystkim na wskazówkach swojego klienta i robią mieszkanie idealnie pod niego. Ogromną zaletą jest, że klient oszczędza przy tym wszystkim swój czas, gdyż każdym krokiem, łącznie ze znalezieniem i zatrudnieniem odpowiednich fachowców, zajmuje się w tym przypadku wynajęty przez niego architekt wnętrz.

Co w takim razie wybrać?

Jest to oczywiście w pełni zależne od Twoich preferencji i upodobań. W sytuacji, gdy Twój budżet jest znacznie ograniczony, znajdź architekta, który zapewni Ci, że ustalana początkowo cena nie ulegnie zmianie, bądź zajmij się wykończeniem swojego mieszkania samemu. Jeśli nie masz czasu na poświęcenie się wykańczaniu mieszkania w pełni, skorzystaj z pomocy architekta, który znacznie szybciej zajmie się wszystkimi pracami. Wiele zależy tu też od Twojej inwencji twórczej, bez której aranżacja wnętrza samemu nie ma żadnego, logicznego sensu, ponieważ nie dość, że będzie to dla Ciebie nieprzyjemnym obowiązkiem, to dodatkowo z pewnością efekt nie spełni Twoich oczekiwań.

Dodaj komentarz