5 pytań, które pomogą Ci w wyborze mieszkania

5 pytań, które pomogą Ci w wyborze mieszkania

Jeśli decydujesz się na zakup mieszkania lub domu, bardzo ważnym kryterium jest lokalizacja.
Zazwyczaj działki budowlane na wsiach i obrzeżach miasta są tańsze, ale czy zawsze taniej oznacza lepiej?
Zależy, jaki prowadzisz tryb życia, czy masz dzieci lub planujesz je mieć. Na początku, kiedy jesteśmy młodsi, pełni werwy i zaangażowania, dojeżdżanie do pracy czy szkoły jest często traktowana jak oczywistość, albo poniekąd koszt związany z posiadaniem zatrudnienia. Jednak w miarę upływu czasu okazuje się, że bliskość do pracy, szkoły czy przedszkola odgrywa kluczową rolę. Powiedzmy, że pracujecie oboje na 8:00 rano, a żeby odwieźć dzieci do przedszkola, musicie jechać 15 km dalej do pobliskiego miasta, a dopiero później do pracy. Realnie to oznacza wstawanie o 5:30, wyjście z domu o 7:00, żeby zdążyć ze wszystkim rano. Po południu dochodzi powrót z pracy w godzinach korków, odbieranie dzieci, zakupy… Teraz może masz na to siłę, ale co będzie za kilka lat?

Warto pomyśleć zatem o takich kwestiach, jak:

1) ile czasu zajmuje ci dojazd do pracy
2) czy w promieniu 10 km masz market, szkołę, przychodnię, kościół/inne potrzebne instytucje?
3) czy musisz posiadać samochód czy możesz wybrać komunikację miejską/ pociągi
4) czy twoje miejsce pracy/ rodzaj definiuje miejsce zamieszkania? (czy możesz pracować zdalnie, czy musisz być gotowy na nocne wyjazdy, dyżury itd.)
5) czy wolisz mieszkać w centrum miasta czy na jego obrzeżach lub na wsi?

Jeśli odpowiesz sobie na powyższe pytania, jak jest dziś, zrób to samo myśląc, co będzie za 10 lat i za 20 lat, kiedy Ty i Twoje dzieci będziecie w innym wieku i będziecie mieć inne potrzeby. Dopiero po analizie tych wszystkich pytań, wybierz miejsce, gdzie chcesz mieszkać! Pewnie niektórzy powiedzą, ze jak się coś w życiu zmieni, można się przeprowadzić. Oczywiście, że można – tylko to już inny temat, gdy mówimy o kredycie na budowę domu, a inny w przypadku mieszkania, które znacznie łatwiej jest wynająć w mieście niż dom na wsi… Zatem nie ma prawidłowych i najlepszych odpowiedzi, gdzie lepiej mieszkać. Są tylko najlepsze rozwiązania dla Ciebie 🙂

Dodaj komentarz