Czy warto kupić dom za bezcen?

Czy warto kupić dom za bezcen?

Szukając nieruchomości, każdy chce znaleźć taką, która spełnia odpowiednie oczekiwania i jest jak najtańsza. Wbrew pozorom można znaleźć tanie nieruchomości. Niektóre z nich wystawiane są w cenach, które można określić wręcz jako wyjątkowo niskie. Czy takie nieruchomości są warte zainteresowania? Czy zakup takiej nieruchomości może być dobrą decyzją? W niektórych przypadkach bez wątpienia tak. Niska cena jednak może świadczyć o wielkiej chęci sprzedaży domu, a to zaś może oznaczać, że ktoś z jakichś powodów nie chce już w nim mieszkać i marzy o tym, by pozbyć się go nawet za grosze.

Niska cena nieruchomości to plus?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Niska cena sprzedawanego domu oczywiście dla kupującego jest dobrą informacją. Zbyt niska cena powinna być przede wszystkim sygnałem ostrzegawczym. Nieruchomość sprzedawana za podejrzanie niską cenę może mieć jakieś wady, a sprzedający ma pełna świadomość tego, że istnieją, liczy jednak, że kupujący zachęcony niską ceną, nie będzie brał ich pod uwagę i zdecyduje się na zakup danej nieruchomości. . Najczęstszą jest oczywiście zły stan techniczny domu i konieczność przeprowadzenia kosztownego remontu. To jednak nie jest jedyny powód obniżania ceny nieruchomości. Innym powodem niskiej ceny domu mogą być wady prawne lub inne wady, przez które w danym domu mieszka się mało komfortowo.

Wady prawne

Wady prawne to bardzo poważny problem. Nawet bardzo tania nieruchomość z poważnymi wadami prawnymi, nie powinna być przedmiotem naszego zainteresowania, bowiem za niewielkie pieniądze można nabyć nieruchomość, która stanie się źródłem wielu problemów. Jeśli będzie to nieruchomość objęta zastawem bankowym czy komorniczym, może przyczynić się to także do pogorszenia naszej sytuacji finansowej, bowiem w ekstremalnych przypadkach transakcja może być nawet anulowana, a odzyskanie pieniędzy zapłaconych za dom dość utrudnione. Z tych między innych powodów, wady prawne nieruchomości powinny być dla kupującego ważnym sygnałem ostrzegawczym. Z takiej nieruchomości najlepiej zrezygnować, ewentualnie zdecydować się na kupno tylko pod warunkiem, że właściciel, który nieruchomość sprzedaje, zlikwiduje wady prawne przed sprzedażą nieruchomości.

Uciążliwe sąsiedztwo

Przyczyny niskiej ceny nieruchomości, to jednak nie tylko wady fizyczne czy prawne. Bardzo często niska cena nieruchomości związana jest z mało przyjemnym sąsiedztwem, dziwnymi ludźmi, których po kupieniu nieruchomości będziemy spotykać codziennie. Nieprzychylne sąsiedztwo jednak nie musi być związane z ludźmi, ale z innymi problemami. Dla przykładu, sąsiedztwo zakładów przemysłowych zatruwających okoliczną przyrodę, też bardzo często jest powodem obniżenia ceny nieruchomości.

Ryzykowny teren

Innym powodem niskiej ceny nieruchomości może być także jej posadowienie na terenach zalewowych czy też rejonach, gdzie często występują szkody górnicze. Zakup domu w takim miejscu może być dobrym pomysłem, ale zawsze będzie istnieć ryzyko, że nagłe zdarzenie – powódź czy wstrząs w kopalni – doprowadzi co najmniej do pogorszenia stanu domu. Warto też nadmienić, że nieruchomości położone w takim miejscu trudniej ubezpieczyć. Wiele firm ubezpieczeniowych po prostu odmawia ubezpieczania nieruchomości położonych w takich miejscach.

Podsumowując

Zakup domu za bezcen jest oczywiście możliwy, najczęściej jednak z takim zakupem związane jest ryzyko problemów. Warto mieć tego świadomość i zastanowić się czy nie lepiej dołożyć do zakupu domu nieco pieniędzy i kupić nieruchomość, która będzie w lepszym stanie i bez wad.

Dodaj komentarz