Obsługa wózków widłowych wymaga posiadania specjalnych uprawnień. Osoby, które chcą pracować na stanowisku operatora wózków widłowych, muszą przejść odpowiedni kurs, a także zdać egzamin państwowy. Warto zdobyć takie uprawnienia, ponieważ operatorzy wózków widłowych nie mają problemów ze znalezieniem pracy, a wynagrodzenie na takim stanowisku jest atrakcyjne. Jak uzyskać pozwolenie do kierowania wózkiem widłowym? Sprawdź!
Kurs na wózki widłowe – kto może się na niego zapisać?
W naszym kraju nie brakuje miejsc, w których są potrzebni operatorzy wózków widłowych. Co więcej, z roku na rok powstaje coraz więcej miejsc pracy dla osób z uprawnieniami do kierowania wózkiem widłowym. Praca operatora polega przede wszystkim na transportowaniu ładunków z punktu A do punktu B. Oprócz tego operatorzy zajmują się załadunkiem i rozładunkiem towarów. Jest to opłacalny zawód i warto zainteresować się zrobieniem odpowiedniego kursu http://www.centrumszkolen.net/kurs-na-wozki-widlowe-gdansk/. Aby móc zapisać się na kurs nie trzeba spełniać zbyt wielu wymagań. Wystarczy mieć ukończony 18 rok życia oraz otrzymać od lekarza zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora wózka widłowego.
Jeśli spełnisz powyższe wymagania, to możesz zapisać się na kurs, który jest obowiązkowym elementem przed przystąpieniem do egzaminu. Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna jest przeznaczona na naukę budowy wózków widłowych, obsługi technicznej pojazdu oraz jego konserwacji. W części praktycznej kursu nauczysz się obsługiwać wózek widłowy oraz nim manewrować. Pod okiem specjalistów nauczysz się wszystkiego, co będzie Ci potrzebne w przyszłej pracy jako operator. Po skończonym kursie wystarczy zapisać się na egzamin, jeśli zdasz go z pozytywnym wynikiem, to możesz od razu szukać pracy.
Ile kosztują uprawnienia na wózki widłowe?
Koszt kursu na wózki widłowe waha się w zależności od tego, jaką kategorię wybierzesz. Koszt uprawnień kategorii I WJO jest największy i wynosi ponad 1000 zł. Nieco tańsze są uprawnienia z kategorii II WJO i III WJO, a ich koszt to kilkaset złotych. Warto zrobić uprawnienia z kategorii I WJO, ponieważ umożliwiają one operowanie wszystkimi wózkami podnośnikowymi w tym również wózkami specjalizowanymi. Kategoria III WJO jest najbardziej ograniczona, a jej posiadacze mogą prowadzić wózki jezdniowe podnośnikowe prowadzone i zdalnie sterowane. Kategoria II WJO dotyczy wózków jezdniowych podnośnikowych, ale z wykluczeniem urządzeń specjalnych z kategorii pierwszej.