Klimatyzatory w domkach jednorodzinnych

Klimatyzatory w domkach jednorodzinnych

Tej jesieni w dalszym ciągu obserwuje coraz większe zainteresowanie wykorzystaniem klimatyzatorów jako najtańszych obecnie na rynku pomp ciepła powietrze-powietrze do wykorzystania jako ogrzewanie. Rozwiązanie takie jest najczęściej wybierane przez mieszkańców domków jednorodzinnych, wolno stojących budynków mieszkaniowych i usługowych, a również mieszkańców kamienic.

W wszystkich tych przypadkach stosunkowo wysoki koszt kupna i instalacji klimatyzatora z funkcją grzania jest rekompensowany przez niskie koszty późniejszej eksploatacji, a dodatkowo latem w czasie dużych upałów możemy skorzystać z funkcji chłodzenia.

Przykładowo, jeśli zdecydujemy się na montaż klimatyzatora typu Inverter o mocy grzewczej ok.3,6 kW, który jest w stanie ogrzewać pomieszczenia o wielkości 25-40 m2 i założymy że będziemy z niego korzystać dziennie przez 10 godzin to koszty eksploatacji będą wyglądały następująco:

– klimatyzator Zibro S3032 działający przez 10 godzin dziennie klimatyzator będzie średnio pracował z mocą 60%  ( klimatyzatory typu Inverter posiadają sprężarkę o zmiennej mocy ) co daje nam: 10(godz)x 60 (%)= 6 godzin pracy z pełną mocą

– zużycie prądudla tego modelu przy pełnej mocy sprężarki to 970 W, czyli dziennie zużyjemy 6×970=5,82 kWh

– koszt jednej kWh to około 0,50 PLN, mamy więc:  5,82 kWh x 0,50=2,91 PLN dziennie

Ogrzewanie tym klimatyzatorem będzie nas kosztowało ok.3 PLN dziennie, to naprawdę niewiele, tym bardziej że ten model klimatyzatora jak każdy inverter ma moc maksymalną dużo większą od nominalnej – w tym przypadku jest to 4,7 kW. Oznacza to że jeśli będziemy potrzebowali dużej mocy, na przykład wrócimy do domu w którym jest chłodno i chcemy szybko nagrzać nasze pomieszczenie, to ten klimatyzator będzie działał z maksymalną mocą 4,7 kW aby jak najszybciej osiągnąć żądaną temperaturę.

Musimy pamiętać również o tym że z ogrzewania tym klimatyzatorem możemy korzystać aż do -15 stopni ( temperatury zawnętrznej ), przy niższych temperaturach może być konieczne będzie zastosowanie dodatkowego źródła ogrzewania. Dobierając moc klimatyzatora do pomieszczenia trzeba również brać pod uwagę fakt że każdy klimatyzator wraz z spadkiem temperatury zewnętrznej ma mniejsza moc – ale to zadanie polecam powierzyć doświadczonemu instalatorowi który po zapoznaniu się z warunkami panującymi w pomieszczeniu zaproponuje na pewno odpowiednie urządzenie.

Dodaj komentarz