Metody na dobrze urządzoną kawalerkę

Metody na dobrze urządzoną kawalerkę

Kawalerka to zazwyczaj, z konieczności, wielofunkcyjna przestrzeń, dlatego niełatwo jest je urządzić tak, aby rzeczywiście było funkcjonalne i wygodne, a przy tym ładne i interesujące.

Aby optycznie powiększyć zazwyczaj małą przestrzeń takiego mieszkania, warto ściany pomalować na biało lub wykorzystać inny jasny kolor, które będzie odbijajał światło. Zastanowić trzeba się także nad podzieleniem wnętrza na strefy oraz wyborem odpowiednich mebli. Wiele zależy od tego, czy w naszej kawalerce kuchnię mamy oddzielną, czy też jest to tylko aneks kuchenny.

Pierwsza opcja bywa zdecydowanie łatwiejsza dw aranżacji (mając osobną kuchnię, dużo łatwiej jest zaaranżować w pokoju dziennym strefę aktywności oraz sypialnię). W drugim wypadku podstawowym zadaniem jest oddzielić część wypoczynkową od kuchennej, a przy tym postarać się o znalezienie miejsca dla strefy jadalnianej (plusem tego układ jest fakt, że mamy większą przestrzeń mieszkania na jednej płaszczyźnie, co daje o wiele lepszy efekt wizualny).

Oddzielić te strefy możemy przy użyciu stołu, niewielkiej wyspy albo częściowej ścianki. Należy jednak pamiętać, że wszystkie elementy obu części wnętrza powinny ładnie się ze sobą łączyć i do siebie pasować pod względem kolorystycznym i stylowym. To generalna zasada: wnętrz jednoprzestrzennych i niewielkich nie warto dzielić stylistycznie. Dobrze jest, gdy tworzą one aranżacyjną jedność. Dotyczy to materiałów, kolorów i faktur oraz podłogi, która powinna być jednolita w całym mieszkaniu.

Meble kuchenne stylem muszą przypominać te z salonu. Świetnie sprawdzą się takie, które mają gładkie fronty oraz mało przeszkleń. W przypadku kawalerski dobrze także zrezygnować z wiszących szafek – te powinno się zastąpić otwartymi półkami, które nadadzą kuchni przestrzenności oraz lekkości.

Jeśli idzie o pozostałe meble, koniecznie powinny być one uniwersalne i wielofunkcyjne. Kanapa powinna być jednocześnie sypialnianym łóżkiem, zamiast foteli lepiej wybrać siedziska lub niewielkie pufy. Tu także najlepiej mieć jedną, dużą i pojemną szafę z przesuwnymi drzwiami, najlepiej wnękową. Z kolei na większe przyjęcia i rodzinne spotkania przyda się rozkładany stół, który na co dzień zajmie niewiele miejsca.

Bardzo dobrym rozwiązaniem (lecz jedynie w niestandardowo wysokich mieszkaniach) jest zrobienie antresoli i przeznaczenie jej na sypialnię. Pozwala to zaoszczędzić sporo przestrzeni, a jednocześnie stworzyć prawdziwie intymne miejsce przeznaczone do snu i relaksu.

Kawalerka jest mieszkaniem, które nie pozwala na za wiele, jeśli chodzi o aranżację. Należy uważać na ilość dodatków i elementów wystroju, aby zbytnio nie zagracić całości i nie wprowadzić chaosu. Dotyczy to nie tylko mebli i dekoracji, ale również użytych tkanin, wzorów i kolorów.

Istotne jest tu również światło. Dobrze jest nie ograniczać jego wpadania przez okno (nie zasłaniać okien ciężkimi zasłonami) oraz zastosować maksymalną ilość lamp i lampek w różnych miejscach. Pamiętać należy, że tak jak i inne mieszkania (te większe i z większym potencjałem) kawalerka także może być ciekawie urządzona. Wystarczy odrobina zacięcia i wyobraźni. A także braku skłonności do przesady, czytaj: zagracania mieszkania czym popadnie.

Dodaj komentarz