Mieszkanie na kredyt, z przeznaczeniem pod wynajem. Czy warto?

Mieszkanie na kredyt, z przeznaczeniem pod wynajem. Czy warto?

Wiele osób ma świadomość, że na wynajmie mieszkań można sporo zarobić. Nie każdy jednak ma do dyspozycji mieszkanie, które może wynajmować. Rozwiązaniem dla takich osób jest zakup mieszkania na kredyt i przeznaczenie go do wynajęcia. Czy taka opcja jest dobrym rozwiązaniem? Jak najbardziej tak. Bardzo istotne jest jednak to, by mieszkanie było w miarę jak najtańsze i z odpowiednim wyposażeniem.

Lokalizacja ma znaczenie

Oczywiście mało kto zdecyduje się na wynajęcie mieszkania, które jest zlokalizowane w mało atrakcyjnym miejscu. Już na mieszkanie w bloku, na przedmieściach miasta, może być niewielu chętnych. Potencjalni najemcy są bowiem świadomi tego, że z takiego miejsca będą musieli dojeżdżać do pracy czy szkoły, ponosząc niemałe koszty. Warto więc stawiać na mieszkania położone na popularnych osiedlach, z których łatwo dotrzeć do innych części miasta. Najlepsze są mieszkania zlokalizowane blisko firm i szkół. Takie można wynajmować za wyższą cenę.

Stan mieszkania

Mieszkanie, które chcemy przeznaczyć dla najemców, nie musi być po drogim i kompleksowym remoncie. Nie musi też być wyposażone w bardzo drogie meble czy sprzęty. Powinno być jednak w dobrym stanie, z poprawnie otwierającymi się oknami i drzwiami oraz sprawnym ogrzewaniem. Dobrze jeśli jest umeblowane, jednak nie jest to najważniejsze. Powinna być w nim pralka, lodówka, meble kuchenne, tapczan. Najemcy i tak wiele rzeczy będą mieli ze sobą, nie musi więc być ono wyposażone we wszystko. Co ważne, cena zakupu takiego mieszkania nie powinna być wysoka, a raty kredytu za nie nieco niższe, niż realna do uzyskania kwota miesięcznego czynszu za wynajem. Takie mieszkanie jest warte uwagi i opłaca się je kupić i wynająć. Najlepiej, jeśli będzie to wynajem długoterminowy.

Spłata kredytu hipotecznego

Jeśli uda się znaleźć najemcę, spłata kredytu hipotecznego nie będzie wiązała się dla nas z żadnymi kosztami. Raty kredytu można będzie bowiem płacić z pieniędzy, które co miesiąc będą przekazywać nam najemcy. Przy korzystnych warunkach zakupu mieszkania, kredycie z niskimi ratami i wynajmie mieszkania za atrakcyjną stawkę, pieniądze od najemców wystarczą na spłatę kolejnych rat kredytu i jeszcze coś zostanie. Tak wynajmować mieszkanie można przez wiele lat, do momentu spłaty kredytu hipotecznego, za który zostało ono kupione. Jak już kredyt zostanie spłacony, można oczywiście je nadal wynajmować, przeznaczyć dla bliskich lub po prostu sprzedać. Warto więc rozważyć taką opcję jak zakup mieszkania na kredyt i jego wynajęcie. To może się bardzo opłacać.

Dodaj komentarz