Wybór okien do domu jednorodzinnego

Wybór okien do domu jednorodzinnego

Na wybór okien do domu powinno się zwrócić sporą uwagę – okna bowiem nie tylko odpowiadają za wprowadzenie światła do domu, ale też pełnią wiele innych ważnych funkcji. Jeśli wybierze się je pochopnie można sprawić, że dom zamieni się w akwarium, które za bardzo nagrzewa się w lecie, zbytnio chłodzi w zimie i nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla domowników.

Aby Wam pomóc, przedstawiamy 10 najbardziej polecanych i przede wszystkim praktycznych oraz sprawdzonych rozwiązań prawidłowego podejścia do wyboru domowych okien.

Zwróć uwagę na ich funkcję izolacyjną.

Okna pełnią dużą rolę, jeśli chodzi o kontrolę temperatury wewnątrz domu – to znaczy, utrzymują w pomieszczeniu ciepło w zimie, a chłód w lecie (a przynajmniej tak być powinno). W celu uzyskania jak najlepszej kontroli termicznej, wybierz przyciemniane szyby lub te o niskiej emisji. Przez takie okna wciąż wpada mnóstwo naturalnego światła, ale równocześnie ten wybór jest w stanie uchronić się przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, które jest niekorzystne zarówno dla domowników, jak i mebli znajdujących się w domu.

Pamiętaj o bezpieczeństwie.

Ważną kwestią przy wyborze okien jest to, jakie zapewniają bezpieczeństwo. Dlatego zawsze trzeba upewnić się, że okna są bezpieczne i nie stanowią zachęty do włamania się dla ewentualnych przestępców. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo na wysokim poziomie, warto spojrzeć na okna skrzydłowe. Ogólnie rzecz biorąc takie okna są obsługiwane za pomocą mechanizmu zawiasowego i mechanizmu korbowego w celu otwierania i zamykania ich – oczywiście obsługa ta jest umieszczona wewnątrz w dolnej części okna.

Nie zapomnij jak ważne jest światło dzienne.

Wpuszczanie do domu naturalnego światła do domu, to wielka korzyść zarówno dla oszczędności energii (mniej dziennego wykorzystania oświetlenia elektrycznego) jak również dla poprawy zdrowia, zarówno fizycznego i psychicznego. Liczne badania wykazały, że światło naturalne jest korzystne dla ludzi pracujących wewnątrz budynków, może pomóc w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia i sprzyja leczeniu niektórych z problemów medycznych. Te same fakty są prawdziwe w odniesieniu do każdego budynku jaki ludzie zamieszkują – domy, mieszkania i tak dalej.

Estetyka również ma znaczenie.

Większość ludzi wybierając okna do swoich nowych domów, patrzą na sam projekt w pierwszej kolejności. Artystyczne rozmieszczenie okien w całym domu na pewno dodaje wiele piękna, ale nie można przy tym zapominać że estetyka projektu bezwzględnie ma znaczenie, ale musi koordynować z całością projektu i każdą z funkcji okien.

Rama – to również część okna.

Oczywiście trzeba wybrać odpowiedni materiał ramy, która jest integralnym elementem okien domowych. Dzisiaj jednym z najpopularniejszych wyborów jest winyl, ale też trzeba mądrze wybrać kolor i nie zapomnieć o kwestii ich regularnej konserwacji. Są to ważne decyzje projektowe.

Weź pod uwagę funkcje pomieszczeń.

Kolejną rzecz ważną do rozważenia jest pomyśleć o tym jak będziesz używać każdego pomieszczenia w domu. Ile w danym miejscu chcesz i potrzebujesz światła. Większość z nas lubi, gdy kuchnia jest jasna i słoneczna, natomiast w przypadku okna w sypialni wolimy gdy wpada mniej światła. Warto również postawić na mniej światła w pomieszczeniu, w którym masz zamiar umieścić antyki i dzieła sztuki, które mogą zostać uszkodzone przez słońce. Jeśli planuje się biuro w domu, należy rozważyć umieszczenie tam okien w takim miejscu, które nie spowoduje odblasków na ekranie komputera.

Kwestia wentylacji.

Kolejną sprawą jest wentylacja. Jeśli lubi się mieć w domu sporo świeżego powietrza pochodzącego z zewnątrz to należy pamiętać by każdym pomieszczeniu mieć co najmniej jedno okno, które można otworzyć.

Nie zapomnij o samej szybie.

Wszystkie wyżej wymienione rozważania są ważne, ale to nie wszystko. Samo szkło może stanowić ogromną różnicę w poziomie komfortu, a także łatwości ogrzewania lub chłodzenia domu. Mało kto poleca dzisiaj pojedyncze szkła – zdecydowanie lepiej jest postawić na podwójne, które również są w wielu odmianach. Niektóre z nich są wypełnione argonem, niektóre są niskoemisyjne, a niektóre mają specjalne powłoki w celu zmniejszenia transferu ciepła i zimna.
9.Budżet.

Dobre okna kosztują – nie ma co ukrywać. Jednak ten element domu należy traktować jako długoterminową inwestycje. Nie zmienia to jednak faktu, że przed ostatecznym wyborem okien należy konsekwentnie zakreślić ramy budżetowe.

Preferencje własne.

Na koniec przed wyborem okien do domu należy spisać dodatkowe informacje ważne przy zakupie, a więc wszelkie preferencje własne i innych domowników, które dobrze byłoby brać pod uwagę przy ostatecznej decyzji.

Dodaj komentarz