Projekty domów z katalogu a projekty od architekta

Projekty domów z katalogu a projekty od architekta

Wybór projektu swojego wymarzonego domu to wcale nie jest taka prosta sprawa, jakby się mogło pozornie wydawać. Trzeba tutaj zwrócić szczególną uwagę na wiele drobnych szczegółów, które będą przekładać się później na nasze poczucie komfortu. Tym bardziej jest to kłopotliwe, iż na rynku znajdziemy wiele biur projektowych, oferujących nam gotowe projekty domów z katalogu. Znajdziemy tam niezliczone ilości projektów domów. Szeregowe, parterowe, z poddaszem, bez poddasza, z garażem i bez garażu, bliźniaki. Można by jeszcze trochę tego wyliczyć. Ostatecznie zawsze jest jeszcze opcja projektu na zamówienie od architekta. Trzeba jednak starannie rozważyć, które rozwiązanie będzie w naszym przypadku lepsze.

Projekty domów z katalogu

Pierwszą opcją, na jaką każdy z nas zwróci uwagę będą bez wątpienia projekty domów z katalogu. W tej opcji dostajemy gotowy projekt, w zasadzie już przystosowany do budowy domu. Aczkolwiek mimo, iż taki projekt możemy kupić za ok. 2000 PLN (w zależności od biura), to jednak musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. W każdym przypadku, taki projekt należy poddać procesowi adaptacji. Zajmuje się tym także architekt. Najlepiej wybrać w tym celu lokalnego architekta, pracującego regularnie w terenie, w którym będziemy budować dom. Taki architekt z góry będzie wiedział, jakie są lokalne warunki zabudowa oraz miejski plan zagospodarowania przestrzennego. Tymi bowiem wytycznymi musi się kierować podczas procesu adaptacji projektu. Na tym etapie musi on przygotować projekt działki, wrysować w niego nasz budynek, oraz przygotować wstępny projekt zagospodarowania przestrzeni na działce. Będzie także konieczne wykonanie projektu przyłączy energetycznych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Potem jeszcze pozostanie nam podpisanie umów na odpowiednie przyłącza, uzyskanie zgody na budowę i będziemy mogli rozpocząć budowę.

Jak więc widzimy, projekty domów z katalogu, niekoniecznie są takie tanie, jakby się to mogło wydawać. Owszem wychodzi to ogólnie rzecz biorąc taniej, niż projekt od architekta na zamówienie. Musimy jednak pamiętać o tym, aby wybrać projekt, w którym nie będziemy wprowadzać żadnych zmian. Każda bowiem zmiana, będzie za sobą pociągać kolejne koszty. Poza tym, kupiony przez nas projekt, powinien posiadać dołączoną zgodę na wprowadzanie takowych zmian.

Projekty domów na zamówienie u architekta

Zupełnie inaczej ma się sprawa w przypadku projektów domów na zamówienie u architekta. Tutaj oczywiście koszty projektu zaczynają się od około 8-10 tys. PLN, jednakże dostajemy gotowy projekt w całości. Jest on od razu zaadaptowany do lokalnych warunków. Co więcej. W przypadku takiego projektu to my od samego początku decydujemy, jak będzie nasz dom wyglądać. Jaki będzie rozkład pomieszczeń i ich metraż. Mamy tutaj ogólnie rzecz biorąc bardzo duży wpływ na ostateczny kształt naszego przyszłego domu.

Podsumowanie

Reasumując, można powiedzieć, iż obydwie opcje będą miały swoje wady i zalety. Projekty domów z katalogu, są raczej dla tych osób, które potrafią zaakceptować czyjąś wizję i chcą jak najszybciej rozpocząć budowę. Z drugiej strony zaś, projekty na zamówienie u architekta będą kosztowniejsze a ich wykonanie bardziej czasochłonne. Jednakże w tym przypadku mamy pełną kontrolę nad kształtem, estetyką i funkcjonalnością naszego nowego domu.

Dodaj komentarz