Mieszkanie deweloperskie – jak nie dać się oszukać?

Mieszkanie deweloperskie – jak nie dać się oszukać?

Podpisanie umowy kupna mieszkania to jedna z ważniejszych chwil w naszym życiu. Błędna decyzja może nas sporo kosztować, a co najważniejsze – możemy się z jej przykrymi konsekwencjami mierzyć przez długie lata.

Dlatego lepiej dobrze rozważyć wszystkie opcje, przemyśleć dokładnie wybór i sprawdzić wszystko, co można zweryfikować, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kłopotów. W przypadku mieszkania z rynku pierwotnego w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod lupę firmę deweloperską.

Deweloper – co sprawdzić, aby nie żałować

Wiarygodny inwestor to kwestia kluczowa w zakupie mieszkania pochodzącego z rynku pierwotnego. Weryfikację najlepiej zacząć w Internecie. Sprawdzić, czy i jak funkcjonuje jego strona i czy znajduje się na niej wykaz poprzednich inwestycji. Dobrze jest też zapoznać się z opiniami klientów, przeglądając fora, na których mieszkańcy wyrażają swoje zdanie na temat danego dewelopera. To oczywiście za mało, aby sprawę uznać za załatwioną.

Następnym krokiem powinno być sprawdzenie, czy dana firma należy do organizacji branżowych. Taka przynależność to dobry znak. A wśród certyfikatów jakie firmy deweloperskie mogą zdobyć, najważniejszy jest Certyfikat Dewelopera przyznawany przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Aby go otrzymać firma musi mieć na koncie przynajmniej kilka zakończonych sukcesem inwestycji.

Koniecznie trzeba również sprawdzić wypłacalność firmy deweloperskiej w Krajowym Rejestrze Sądowym. Aktualna sytuacja prawna przedsiębiorstwa może być sprawdzona na kilka sposobów, na przykład w sieci publikowane są dzienniki urzędowe, które zawierają aktualne dane z KRS.

O odpowiedni dokument można również wnioskować w sądzie rejonowym. Wskazane jest również, aby zajrzeć do księgi wieczystej. Dodatkowym narzędziem walki z nieuczciwymi inwestorami jest tak zwana ustawa deweloperska, która nakłada na firmę obowiązek przekazania klientom kompletu informacji na temat planowanej inwestycji.

Odbieranie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Jeśli już podpisaliśmy umowę, a prace zostały zakończone, czas udać się na miejsce i odebrać mieszkanie. Pamiętajmy jednak o kilku zasadach. Przede wszystkim zarezerwujmy sobie około dwóch godzin, aby bez pośpiechu wszystko dokładnie sprawdzić.

Takie oględziny należy wykonywać w świetle dziennym, w którym łatwiej zauważyć uchybienia. Na spotkanie zabierzmy wszystkie dokumenty, a więc umowę oraz projekty i plany. Nie zapomnijmy zabrać narzędzi pomiarowych, które posłużą nam do sprawdzenia metrażu oraz kątów. Sprawdźmy tez szczelność okien i drzwi. W razie uchybień, nie podpisujmy protokołu odebrania.

Dodaj komentarz