5 pytań, które powinieneś zadać przy wyborze agenta nieruchomości

5 pytań, które powinieneś zadać przy wyborze agenta nieruchomości

Sprzedajesz lokal lub poszukujesz mieszkania i zdecydowałeś się skorzystać ze wsparcia agenta nieruchomości? Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać na etapie jego wyboru. Poniżej znajdziesz listę pytań – uzyskane odpowiedzi pomogą Ci w podjęciu decyzji.

1.     Zakres oferty – co oferuje agent nieruchomości?

Nie wszystkie biura nieruchomości przygotowały ofertę o takim samym zakresie. Przykład? Agent nieruchomości może nie współpracować z profesjonalnym fotografem czy firmą, która przygotowuje wirtualne spacery. Tymczasem nie od dziś wiadomo, że home staging czy nietypowe sposoby wyróżnienia oferty przyciągają uwagę osób zainteresowanych zakupem nieruchomości.

Szukasz mieszkania? Sprawdź, czy agent współpracuje z doradcą kredytowym i prawnikiem. Ten drugi zweryfikuje dla Ciebie treść umów i sprawdzi księgę wieczystą.

2.     Wynagrodzenie agenta nieruchomości – kto je płaci?

Aby przyciągnąć do siebie osoby poszukujące mieszkania, biura nieruchomości już od wielu lat kuszą hasłami „kupujący nie płaci prowizji”. W tym modelu rozliczeń koszty pokrywa sprzedający. Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy pośrednika przy zakupie nieruchomości, to taka konstrukcja umowy niekoniecznie musi być dla Ciebie korzystna – pośrednik będzie działać głównie w interesie sprzedającego. Jak wybrnąć z tej sytuacji?

Możesz zaproponować zmianę treści umowy w zakresie rozliczenia – np. zaproponować, że to Ty zapłacisz za znalezienie mieszkania.

3.     Rodzaj umowy – otwarta czy na wyłączność?

Sprzedając nieruchomość, agent może zaproponować Ci umowę o charakterze otwartym lub wyłącznym. Który model współpracy będzie dla Ciebie korzystniejszy?

Coraz więcej agencji nieruchomości preferuje pracę wyłącznie na podstawie umowy na wyłączność, gdyż jest ona korzystna zarówno dla agenta, jak i klienta. Jako klient, który podpisze umowę na wyłączność, możesz liczyć m.in. na:

  • Zaangażowanie pośrednika. W tym modelu chętnie zainwestuje on środki w reklamę wystawionego na sprzedaż mieszkania czy lokalu komercyjnego.
  • Kompleksową obsługę. To agent, a nie Ty, będzie prezentował mieszkanie klientom, w rezultacie czego zaoszczędzisz czas.
  • Szybką sprzedaż. To efekt m.in. dobrze skonstruowanego ogłoszenia i reklamy, dzięki czemu treść oferty może dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych nabywców.

Jeżeli uważasz, że umowa na wyłączność będzie dla Ciebie korzystna, sprawdź, na co będziesz mógł liczyć w jej ramach.

4.     Ubezpieczenie OC – dlaczego pośrednik musi je mieć?

Legalnie działające biuro nieruchomości musi posiadać ubezpieczenie OC. To podstawa, abyś mógł czuć się pewnie. Gdyby agent popełnił kosztowny błąd, będziesz mógł liczyć na odszkodowanie z tego ubezpieczenia. Jeszcze przed podpisaniem umowy zapytaj o polisę. Uczciwy agent nieruchomości przedstawi Ci dowód posiadania ochrony ubezpieczeniowej.

Mimo próśb agent nie udowodnił, że ma OC? Lepiej poszukaj innego biura nieruchomości.

5.     Opinie o agencie nieruchomości – gdzie ich szukać?

Poszukując np. mieszkania na Słodowcu czy innym warszawskim osiedlu, z pewnością skorzystasz z lokalnie działającego biura nieruchomości. Przed pierwszym kontaktem z przedstawicielem wybranej agencji upewnij się co do jej profesjonalizmu. Możesz to zrobić, sprawdzając opinie na wizytówce w Google, przeglądając zakładkę „referencje” na stronie internetowej czy poszukując informacji o biurze w mediach społecznościowych.

Przewaga negatywnych opinii powinna Cię skłonić do wyboru innego biura nieruchomości.

Dodaj komentarz