Dlaczego warto negocjować cenę mieszkania?

Dlaczego warto negocjować cenę mieszkania?

Jedną z kluczowych inwestycji w życiu każdego człowieka jest zakup pierwszego mieszkania. Zawsze związane jest to ze sporym wydatkiem, a nierzadko z koniecznością zaciągnięcia znacznego kredytu. Warto poznać skuteczne sposoby, które pozwolą obniżyć cenę nieruchomości.

Co wpływa na cenę nieruchomości?

Na wartość nieruchomości wpływ ma wiele czynników – powierzchnia, standard czy sposób wykończenia. Warto zdać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę nieruchomość jest warta tyle, ile ktoś jest w stanie za nią zapłacić. Dla kupującego proces wybierania odpowiedniej oferty często jest długotrwały i skomplikowany, ale sprzedający także musi czekać na kontrahenta i nie zawsze znajduje go od razu. Dokładne oględziny mieszkania, sprawdzenie stanu technicznego i prawnego, to doskonały sposób na rozpoczęcie negocjacji. Cena zawarta w ogłoszeniu może dalece różnić się do tej, która będzie ostatecznie zapisana w umowie kupna-sprzedaży. Odpowiednie przygotowanie do negocjacji pozwala obniżyć koszt zakupu mieszkania o kilka lub nawet kilkanaście procent.

Nie należy bać się negocjacji

Do negocjacji warto przystąpić po dokładnym zapoznaniu się z ofertą. Podczas próby zbijania ceny warto odnosić się do stanu technicznego budynku. Wymaga to wiedzy z zakresu budownictwa. Duże znaczenie mają także przyszłe koszty eksploatacyjne budynku – piec węglowy często oznacza konieczność zmiany źródła ciepła, co naraża kupującego na dodatkowe koszty i jest mocnym argumentem podczas negocjacji. Negocjować można zarówno cenę mieszkania z rynku wtórnego, jak i takiego, które będzie kupione od dewelopera.

Wskazówki przed negocjacją:

  • Warto znać własną zdolność kredytową
  • Większy wkład własny pozwala na większą elastyczność
  • Większe wpłaty sprawiają, że deweloperzy są bardziej skłonni obniżać cenę
  • Należy zostawić sobie gotówkę na wykończenie lub remont mieszkania

Przed przystąpieniem do negocjacji warto sprawdzić kilka rzeczy. Podstawą będzie szukanie odpowiednich informacji. Ceny podobnych mieszkań w okolicy mogą być dobrym punktem odniesienia na start. Obecność lub brak dodatkowych pomieszczeń gospodarczych czy miejsc parkingowych także można wykorzystać podczas negocjacji na swoją korzyść. Także sytuacja na rynku nieruchomości wpływa na przebieg negocjacji – gdy klientów i chętnych na mieszkania nie brakuje, ciężej jest zmniejszyć cenę. Już przed pierwszą rozmową warto dowiedzieć się, jak negocjować cenę mieszkania w sposób skuteczny. Zebranie jak największej ilości informacji będzie kluczowe. Także posiadanie innej, alternatywnej oferty w zanadrzu może okazać się przydatne – zmniejszy to zaangażowanie emocjonalne w zakup i pozwoli na chłodno ocenić zaproponowane warunki.

Dodaj komentarz