Gniazda elektryczne – jak właściwie rozplanować ich położenie

Gniazda elektryczne – jak właściwie rozplanować ich położenie

W trakcie remontu, przy zakładaniu instalacji elektrycznej, często musimy zaplanować rozkład poszczególnych kontaktów w pomieszczeniu. Czym należy się kierować, przy ustalaniu gdzie mają znaleźć się gniazda elektryczne?

Gdzie?

W dobie wszechobecnej technologii, coraz częściej jesteśmy uzależnieni od różnego rodzaju listw czy “rozdziałek”, które zwiększają nam ilość dostępnych gniazdek. Nie oszukujmy się – aktualnie dwa gniazdka w dwóch rogach pokoju są rozwiązaniem niewystarczającym. Warto rozplanować, czy też nawet rozrysować to, jak nasza instalacja elektryczna ma wyglądać. Jeżeli potrzebujemy większej ilości gniazdek, np. w salonie, warto dodać dwa lub więcej dodatkowych gniazdek, gdyż w przeciwnym wypadku, znów będziemy uzależnieni od listw. Przed tym jednak, warto rozplanować gdzie postawimy meble, z prostego powodu – do takich kontaktów ciężko się dostać.

Jeżeli ściany są długie, warto pomyśleć od dołożeniu kilku dodatkowych gniazdek mniej więcej w jej połowie. Coraz częstszą praktyką jest stosowanie gniazdek USB – potrzebnych do ładowania telefonów czy tabletów.

Jak wysoko?

Powoli odchodzi się od popularnych 20-30 centymetrów – czyli przez długi czas przyjętej standardowej wysokości instalacji gniazdek elektrycznych https://sklep.elektrospark.pl/gniazda,5604.html, na rzecz położenia kontaktów na wysokości około 0,5 metra. Przemawiają za tym czynniki komfortu – do nisko położonego kontaktu trzeba się schylić, w przypadku wyżej położonych, nie trzeba tego robić, co jest dużym udogodnieniem, zwłaszcza dla osób starszych, mających problemy ze schylaniem się.

Gniazda przy drzwiach zawsze instaluje się po stronie przeciwnej do zawiasów drzwi. Ich standardowym (i wygodnym) położeniem jest miejsce poniżej włącznika światła. Ważną zasadą, przy instalacji gniazdek elektrycznych w kuchni, jest to, aby utrzymać takowe z dala od zlewozmywaka i zlewu. Ich wysokość powinna być nieznacznie wyższa niż wysokość blatu. Warto też dołożyć jedno gniazdko w rogu kuchni, aby podłączyć do niego lodówkę.

Przy biurku, lub w biurach kontakty powinny znajdować się nieco wyżej niż blat biurka. Korzyścią płynącą z założenia gniazdka na takiej wysokości jest dość duża swoboda jeśli chodzi o dostęp do takich gniazdek oraz fakt, iż w razie potrzeby, możemy podłączyć listwę i uzyskać dostęp do kolejnych źródeł prądu.

Podsumowanie

Gniazdka Elektryczne to jeden z najbardziej istotnych elementów w budowie domu. Ich ilość warunkuje ilość sprzętów możliwych do podłączenia w jednym czasie, a tych coraz częściej przybywa. Coraz częściej odchodzi się również od gniazdek typu C – bez uziemienia, na rzecz podwójnych, z bolcem uziemiającym – czyli gniazdek typu E, co nie warunkuje tego, żeby gniazdko typu C zainstalować sobie w domu – wszystko zależy od nas i od tego, czego potrzebujemy.

 

Dodaj komentarz