Jak, gdzie szukać nieruchomości na sprzedaż?

Jak, gdzie szukać nieruchomości na sprzedaż?

Chcąc zakupić nieruchomość, dom, mieszkanie czy działkę pod budowę, trzeba jeszcze wiedzieć, gdzie znaleźć odpowiednie oferty. Możliwości pod tym względem mamy kilka i każde z nich pozwala na rozeznanie się w sytuacji i znalezienie takiej propozycji, która będzie nam odpowiadała. Jak i gdzie szukać?

Jak szukać nieruchomości na sprzedaż?

Zakup mieszkania czy domu nie jest łatwą sprawą i nie chodzi tutaj tylko o kwestie finansowe, czy formalne. Aby móc w ogóle myśleć o podobnej inwestycji, trzeba jeszcze znaleźć taką nieruchomość, która będzie odpowiadała naszym potrzebom i możliwościom. Właściwie mamy do wyboru dwie podstawowe opcje.

Pierwsza z nich opiera się na działaniach tradycyjnych, czyli przeszukiwaniu ogłoszeń w gazetach czy na tablicach np. w administracjach mieszkaniowych. Niektórzy korzystają też z poczty pantoflowej, uzyskując wiedzę, że ktoś gdzieś chce coś sprzedać. Popularniejsza jest jednak opcja druga. Nieruchomości na sprzedaż znajdziesz online (Sprzedajemy.pl) dzięki serwisom ogłoszeniowym. W internecie można zasięgnąć też wiedzy o innych źródłach możliwej sprzedaży, jak choćby zakup od sprawdzonych deweloperów, czy agencji nieruchomości oraz licytacji komorniczych.

Gazety i tablice ogłoszeniowe o nieruchomościach

To tradycyjne i niestety najmniej skuteczne rozwiązanie. Obecnie ogłoszeń w gazetach i sprzedaży nieruchomości już się nie uświadczy, choć nadal można się z nimi spotkać na tablicach w spółdzielniach mieszkaniowych czy bezpośrednio na klatkach schodowych w blokach. Niewiele osób już z tego korzysta, ale z drugiej o można dowiedzieć się o ewentualnych ofertach sprzedaży z okolicy, która interesuje nas najbardziej.

Serwisy internetowe nieruchomości na sprzedaż

Ta opcja zdecydowanie dominuje względem wszystkich pozostałych. Zalet jest sporo – łatwy dostęp, duża liczba serwisów ogłoszeniowych, a także możliwość zapoznania się z wieloma różnymi ofertami w jednym miejscy i bez wychodzenia z domu. Trzeba tylko uważać na takie ogłoszenia, dokładnie je sprawdzać i traktować je z dystansem. Z drugiej strony można w ten sposób znaleźć mieszkanie czy dom zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego, jako że wielu deweloperów w ten sposób się ogłasza.

Nieruchomość od agencji nieruchomości

Ciekawą opcją jest także skorzystanie z oferty agencji nieruchomości. Jest to trochę droższe rozwiązanie, jako że za pomoc trzeba zapłacić, ale ma też wiele korzyści. Przede wszystkim specjaliści z tej branży doskonale znają się na swojej pracy, lepiej orientują się w okolicznych nieruchomościach i wiadome jest, że są to mieszkania i domy pewne, o uregulowanej sytuacji i dokładnie sprawdzone. Załatwiają wszystkie formalności i pilnują, by transakcje zostały zawarte zgodnie z prawem i przepisami. Nie ma tutaj mowy o zakupie „kota w worku”.

Licytacje komornicze jako tania alternatywa mieszkaniowa

Jeszcze jednym ciekawym dla niektórych rozwiązaniem może być licytacja komornicza. Oferty takie można znaleźć na ogłoszeniach w spółdzielniach, a także na stronach internetowych komorników. Dużym plusem jest fakt, iż często można w ten sposób zakupić mieszkanie czy dom za kwotę o wiele niższą od rynkowej. Dodatkowo uzyskuje się w ten sposób nabycie pierwotne, które nie jest obciążone żadnymi zadłużeniami ze strony poprzedniego właściciela. Minusem jest fakt, iż często takie nieruchomości nie są w najlepszym stanie, z koniecznością wyremontowania. Poza tym mogą pojawić się konflikty, gdy dłużnik nie zgadza się z licytacją. Oprócz konieczności remontu może więc nas czekać także procedura eksmisyjna na byłym właścicielu.

Dodaj komentarz