Jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera?

Kiedy już zbadamy swoją zdolność kredytową i znajdziemy odpowiednie mieszkanie od dewelopera to nadszedł wreszcie moment, w którym podpisujemy umowę przedwstępną. Jeszcze przed złożeniem podpisu możemy negocjować, więc można także zapytać o upust, a nawet potargować się, jeśli kupujemy nieruchomość o podwyższonym standardzie.

Podpisanie przedwstępnej umowy z deweloperem

Wszystkie szczegółowe warunki ustalamy z deweloperem i przed zapłatą powinniśmy otrzymać przedwstępną umowę wraz z prospektem informacyjnym. Należy dokładnie zapoznać się ze znajdującymi się tam informacjami, aby wiedzieć, ile trzeba czekać na zakończenie inwestycji, gdyż wielu deweloperów oferuje mieszkania na sprzedaż jeszcze w trakcie budowy.

Polecamy: Oferta mieszkań Grupy Asbud

W dokumencie muszą zostać zawarte informacje dotyczące ceny, lokalizacji mieszkania oraz terminy wpłaty zadatku i kolejnych transz. Jest tam również termin odbioru lokalu oraz warunki dotyczące konsekwencji związanych z rozwiązania umowy przedwstępnej.

Co sprawdzić przy odbieraniu mieszkania od dewelopera?

Kiedy już ostatni etap budowy zostanie zakończony to wtedy możemy umówić się z deweloperem na odbiór mieszkania. Zazwyczaj nie posiadamy dużej wiedzy w tym temacie, więc warto wziąć ze sobą na spotkanie pracownika firmy budowlanej, który będzie odpowiedzialny za wykończenie lokalu i dokładnie sprawdzi, czy wszystko się zgadza, tak jak to jest zapisane w umowie.

Odbierając mieszkanie od dewelopera, należy przede wszystkim sprawdzić, czy nie występują jakiekolwiek wady w wykonaniu instalacji i przyłączeń oraz montażu okien i drzwi. Fachowiec sprawdzi również, czy wymiary pomieszczeń są zgodne z projektem w dokumentach.

Podpisanie umowy ostatecznej z deweloperem

Ostateczną umowę podpisujemy, dopiero kiedy budynek będzie już gotowy do użytkowania. W przypadku mieszkania pod klucz, w którym od razu możemy zamieszkać, finalizację możemy przeprowadzić natychmiast po załatwieniu wszystkich formalności w banku.

Podpisy dewelopera i klienta powinny być złożone w obecności notariusza. Jeśli decydujemy się na zaciągnięcie do kredytu to po zakończeniu transakcji musimy także złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej, co umożliwi wpisanie hipoteki na rzecz banku.

Dodaj komentarz