Poznaj bliżej Olkusz

Poznaj bliżej Olkusz

Olkusz to 35-tysięczne miasto należące administracyjnie do województwa małopolskiego. W kontekście historycznym miasto Olkusz nazywane jest Srebrnym Miastem. Wynika to z tego, że w XVI wieku działało tutaj aż 300 kopalń rud ołowiu. Działała tutaj też jedyna w Polsce królewska mennica. Dzisiaj miasto jest miejscem w którym można podziwiać wiele zabytków świadczących o dawnej przeszłości. Natomiast szukając informacji i wiadomości Olkusz warto zajrzeć na portal internetowy olkuszonline.pl na którym można znaleźć najpotrzebniejsze dane przydatne dla mieszkańców. Co warto wiedzieć o Olkuszu i co warto w nim zobaczyć?

​Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu

W Olkuszu jest mnóstwo różnorakich muzeów. Muzeum Afrykanistyczne to jeden z nich w którym można obejrzeć między innymi kolekcję sztuki i malarstwa związaną z Czarnym Lądem. Przeglądając eksponaty można zobaczyć to w jaki sposób funkcjonuje życie codzienne, tradycje oraz religia plemion, które po dziś dzień zamieszkują Afrykę. Wśród plemion warto zwrócić uwagę szczególnie na kolekcję dotyczącą Dogonów i Tuaregów. Kolekcja muzeum liczy sobie ponad 900 różnorodnych eksponatów – od obrazów, poprzez naszyjniki, aż po luksusowe wyroby z kości słoniowej.

​Zamek Rabsztyn

W Rabsztynie to obiekt zaledwie 3 kilometry od centrum Olkusza. Nic więc dziwnego, że jest to często odwiedzane miejsce przez turystów zwiedzających miasto. Zamek został wzniesiony na Wzgórzu Rabsztyńskim, które ma wysokość 447 metrów n.p.m. Zamek, a właściwie już jego ruiny, wchodził w skład Orlich Gniazd. Pierwsze wzmianki o budowie zamku pochodzą z XIII wieku, gdy początkowo na wzgórzu stanęła drewniana konstrukcja. Za czasów Kazimierza Wielkiego zamek przebudowano i stał się murowany. Zamek został zniszczony w 1657, w momencie w którym wojska szwedzkie wycofywały się z Polski. Po tym roku już zamku nie odbudowano, natomiast dopiero w 2009 roku dokonano rekonstrukcji części z jego dawnej świetności – powstała wtedy wieża strażnicza oraz brama główna. Zamek jest ciągle odbudowywane i za jakiś czas znów pojawią się nowe miejsca w samym zamku, które zostaną zrekonstruowane. Prace mają zakończyć się w roku 2022. Warto dodać, że zamek jest regularnie użytkowany na coroczne turnieje rycerskie.

​Rynek w Olkuszu

Odbudowany w roku 2013 rynek prezentujący Stare Miasto to wyjątkowe miejsce w którym można odpocząć i podziwiać wiele kamienic, które datowane są na XVIII oraz XIX wiek. W samym rynku można skorzystać z licznych kawiarenek, sklepów i firm usługowych. W trakcie nocy rynek oraz bazylika posiadają stylizowane oświetlenie.

Dodaj komentarz