Przyjaciel budowlańca – klej akrylowy

Przyjaciel budowlańca – klej akrylowy

Kleje akrylowe znalazły szerokie zastosowanie w dziedzinie budownictwa. Ich przydatne właściwości, w tym łatwość użytkowania, przekonały do sięgnięcia po nie również rzesze sezonowych budowlańców – amatorów. Niemniej czym są kleje akrylowe, tak powszechne ale jednak często zupełnie nieznane od strony technicznej? Czy pakowana do pistoletu tubka białej substancji ma jakieś tajemnice warte zbadania? Przyszedł czas, żeby się tego przekonać.

Popularny, a nadal tak mało znany

W największym skrócie kleje akrylowe są mieszaniną pewnych polimerów o długich wiązaniach, rozpuszczonych w wodzie albo związkach organicznych. Zgęstnienie substancji otrzymuje się poprzez odparowanie rozpuszczalnika. Kleje te mają bardo szerokie zastosowanie, szczególnie w budownictwie, przez co dzielą się na bardzo wiele różnych rodzajów. Wystarczy wymienić klej cyjanoakrylowy, do płytek, czy modyfikowane kleje akrylowe. Najczęściej spotykanym rodzajem w gospodarstwie domowym jest klej akrylowy na bazie lateksu. Ta bezwonna i mało szkodliwa substancja ma najszersze zastosowanie ze wszystkich wymienionych powyżej. Nadaje się bowiem o łączenia różnych powierzchni oraz materiałów, a jego wodoodporność znalazła mu miejsce wśród wykończeniówki łazienkowej. Łatwy w aplikacji, nadaje się zarówno do naprawy jak i montażu elementów konstrukcyjnych.

Bezpieczny, o ile o to zadbamy

Kleje akrylowe są bezpieczne, szczególnie te na bazie lateksu. Bezbarwne i bezwonne, mają przy tym dosyć łatwą charakterystykę użytkowania. W większości wypadków wystarczy bowiem specjalny pistolet do zamontowania tuby. Istnieją również mieszanki dwóch substancji, kleju oraz utwardzacza, te jednak są już bardziej specjalistycznego zastosowania. Wszystkie inne kleje ,prócz lateksowych, mogą podrażniać błonę śluzową dróg oddechowych i zaleca się nie wystawianie na ich długotrwałe działanie. Należy zachować środki osobistej ostrożności, w tym zabezpieczenie od wdychania ich drażniącego, ostrego zapachu. Przy odpowiednim przygotowaniu kleje akrylowe są jednak bezpieczne i proste w użyciu.

Użyteczność tych mieszanek polimerowych nie ulega najmniejszej wątpliwości. Nawet nie będąc budowlańcami, ludzie stykają się z nimi codziennie w domach. Poręczna tubka nie raz pomogła zamocować linoleum do podłogi w krótkim czasie. Najważniejsze, by znać zastosowanie każdego z ich rodzajów i stosować się do niego. Jeżeli tylko zachowamy odpowiednie środki ostrożności, kleje akrylowe będą bardzo przydatne podczas rutynowych prac remontowo – budowlanych.

Dodaj komentarz