Remont mieszkania wiąże się zawsze z dużymi kosztami, bo materiały budowlane z roku na rok nie tanieją, ale i z ogromnym poświęceniem, czasem, jaki trzeba włożyć, żeby odnowić chociażby jeden pokój czy kuchnię. Remont trzeba przecież nie tylko przeprowadzić, co może zając kilka tygodni, ale i zaplanować, a to następne godziny pracy jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Trzeba przemyśleć, jak ma wyglądać pomieszczenie, które remontujemy – czy w łazience chcemy mieć kafelki czy też panele, a może jeszcze co innego? Czy wolimy jasne wnętrza czy bardziej zdecydowane kolory? Wszystkie te elementy warto przemyśleć wcześniej, posiłkując się albo magazynami wnętrzarskimi, które często dają gotowe pomysły i gotowe inspiracje, albo też katalogami konkretnych producentów, którzy pokazują np. swoje kafelki czy płytki w konkretnych aranżacjach. Jeśli komuś i to nie wystarczy, może zaopatrzyć się w program do projektowania wnętrz – w wirtualnym pokoju czy łazience przeprowadzić remont na ekranie komputera.
Jeśli nie szkoda ci pieniędzy i masz ich odpowiednio dużo, możesz zatrudnić fachowca, który ci w remoncie pomoże. Ale nie mam na myśli robotników, którzy położą za ciebie kafelki, ułożą panele, odmalują ściany czy wymienią instalację elektryczną. Do pomocy możesz zatrudnić już kogoś na etapie projektowania remontu, czyli projektanta wnętrz. Wystarczy, że powiesz specjaliście, jaki efekty chcesz uzyskać – czy zależy ci na optycznym powiększeniu wnętrza czy może na urządzeniu go w nowoczesnym stylu? A może jesteś miłośnikiem sztuki i pragniesz, by twoje wnętrze odzwierciedlało twoją pasję? A może jeszcze inaczej – chcesz by remont zakończył się jak najszybciej albo był zrobiony możliwie niskim kosztem? Wszystkie te oczekiwania przekaż projektantowi wnętrz – to osoba, która opracuje koncepcję od a do z, począwszy od wyboru kafli, a skończywszy na oświetleniu i dywanikach. Z jej projektami wystarczy już tylko iść do sklepu, kupić odpowiednie materiały i można zabierać się do rozpoczynania remontu.
Remont mieszkania to spora operacja – nie tylko ze względu na rozciągnięcie w czasie (jeśli robimy remont sami lub z niezbyt dobrze zorganizowaną ekipą, może on potrwać wiele miesięcy), ale także ze względu na trud, jaki czeka nas już na samym etapie planowania. Musimy przecież zdecydować, czy wolimy położyć kafelki czy tapety, a może panele? Jeśli już decydujemy się na kafelki, trzeba przemyśleć, jakiego koloru mają być – czy wolimy jednolite czy z jakimś motywem kolorystycznym? Inne możemy wybrać do kuchni, inne do łazienki. Zaplanować także trzeba to, w jakiej kolejności powinny odbyć się poszczególne prace remontowe – że najpierw trzeba uprzątnąć pokój czy łazienkę i oczyścić ściany to jasne, ale co potem? Najpierw odnowić ściany czy raczej podłogę? Kiedy zająć się sufitem – a może w ogóle nie jest to konieczne? No i zaplanować musimy – i to bardzo szczegółowo – budżet remontu, żeby nie okazało się, że wybierając kafelki do łazienki nie mamy za nie czym zapłacić, bo wszystko wydaliśmy na zakończoną właśnie kuchnię.