Budownictwo dzisiaj i kiedyś

Budownictwo dzisiaj i kiedyś

Kilkadziesiąt lat temu nasze domy powstały zazwyczaj z drewna. Później zostało ono wyparte przez cegły i pustaki, które są stosowane do dzisiaj. Obecnie jednak drewno przeżywa swój prawdziwy renesans. Znowu chętnie właśnie z tego materiału budowlanego wznosimy nasze domy.

Drewno jest materiałem budowlanym wyróżniającym się niezwykłą uniwersalnością i bardzo dużą trwałością. Opiera się zmianom trendów w budownictwie, doskonale znosi upływ czasu. Do dzisiaj zachowały się budynku drewniane pochodzące jeszcze z XIX wieku. Ich kondycja jest naprawdę doskonała. Do tego zachwycają nas niezwykle misterną konstrukcją oraz licznymi detalami, które zastosowane zostały do wykończenia. Przykładem wspaniałej architektury drewnianej są budowle, które podziwiać można w Zakopanem.

Drewno sprawdza się doskonale jako element do wykonywania poszycia. Z jego użyciem można bez obaw wykonywać rozmaite elementy wykończeniowe. Może pełnić rolę nawet pokrycia dachowego.

Jeżeli drewno będzie poddawane odpowiedniej i regularnej konserwacji, to swój idealny wygląd zachowa przez wiele lat. Jego niewątpliwą zaletą jest również korzystny wpływ na zdrowie człowieka. W domach drewnianych wytwarza się specyficzny mikroklimat, który nie odbija się negatywnie na układzie oddechowym. Do tego dochodzi niezastąpione wrażenie nieustannego pozostawania w kontakcie z naturą. Niektóre elementy konstrukcyjne – jak na przykład belki stropowe – mogą pozostać w przypadku drewna nie zakryte. Takiej możliwości nie daje na przykład stal.

Drewno jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych. Od samego początku człowieka doceniał jego niezwykle właściwości. Decydując się na jego wykorzystywanie, można stworzyć dom niezwykły pod każdym względem. Będzie on nie tylko wyjątkowo trwały, solidny, ale także naprawdę estetyczny. Drewniane budownictwo świetnie wpisuje się na przykład w górskie otoczenie, nie szpecąc naturalnego krajobrazu. Domy z drewna to idealny wybór mimo ceny, którą za ten materiał budowlany trzeba zapłacić.

Dodaj komentarz