Co musisz wiedzieć o dystrybucji gorącego powietrza w kominkachdystrybucji gorącego powietrza

Co musisz wiedzieć o dystrybucji gorącego powietrza w kominkachdystrybucji gorącego powietrza

 Z wykorzystaniem wkładu kominkowego podłączonego do specjalnego systemu kanałów powietrznych można rozprowadzić ciepło praktycznie po całym domu. Na czym polega działanie systemu DGP i kiedy warto go wybrać?
 
System DGP, czyli dystrybucji gorącego powietrza, przeznaczony jest do podłączenia do wkładów kominkowych powietrznych. Ciepło wytwarzane w kominku może być rozprowadzane wówczas zarówno w sposób naturalny, czyli grawitacyjny, jak i również wymuszony.
 
DGP – grawitacyjna czy wymuszona?
Pierwsze rozwiązanie, czyli dystrybucja grawitacyjna wyróżnia się przede wszystkimi niskimi kosztami oraz łatwym montażem. Jest ona również niezawodna, ponieważ nie wymaga zamontowania dodatkowej turbiny elektrycznej, która z kolei jest sercem systemu wymuszonego. Minusem takiego rozwiązania jest jednak ograniczony zasięg działania, ponieważ ciepłe powietrzem można rozprowadzić zwykle na odległość do 4 metrów od kominka.
 
Z kolei system wymuszony wyposażony w nawiewną turbinę elektryczną pozwala na uzyskanie większych możliwości, ponieważ długość kanałów może dochodzić do około 10 metrów, co powoduje, że można doprowadzić powietrze zarówno do pokojów na parterze, jak i piętrze. Wykonanie takiej instalacji jest jednaj droższe od grawitacyjnej.
 
Kiedy warto kupić kominek DGP?
Przede wszystkim warto zdecydować się na niego wtedy, gdy celem jest zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem domu. Uzupełnieniem mogą być wtedy grzejniki elektryczne lub piec gazowy, by cały dom móc ogrzać wydajnie i tanio. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dodawanie paliwa w kominku powinno odbywać się co kilka godzin i należy usuwać popiół,  dlatego nie jest to rozwiązanie bezobsługowe.
 
Jeżeli wobec tego interesuje cię wykorzystanie systemu DGP z kominkiem, wybierz firmę, która ma w tej dziedzinie doświadczenie. Po wpisaniu do wyszukiwarki słów „kominki warszawa” możesz od razu zapoznać się z ofertami dostępnymi w stolicy. Pamiętaj o tym, że podstawą wydajnego i oszczędnego korzystania z kominka z systemem dystrybucji gorącego powietrza jest odpowiednie zaprojektowanie instalacji i jej wykonanie.

Dodaj komentarz