W ostatnim czasie mieszkania na poddaszu stają się coraz bardziej dyskusyjną kwestią w dziedzinie nieruchomości. Trwają rozmowy i konflikty na temat wad i zalet mieszkania na poddaszu. Wynika to z faktu, że jedni wręcz uwielbiają klimat najwyższego piętra w domu i nie zamieniliby go na nic innego, a inni woleliby zamieszkiwać stare piwnice, niż poddasze. Ile ludzi, tyle opinii. Ale warto przyjrzeć się obiektywnie pomysłowi mieszkania zaraz pod dachem.
Idąc tropem myślenia niekonwencjonalnego, zacznijmy od wad. Jakie są minusy mieszkania zaraz pod dachem? Pierwszym, na jaki zwracają uwagę osoby mieszkające na poddaszu, jest zmienność temperatur. Bardzo ciężko jest dostosować temperaturę w takim mieszkaniu tak, by była idealna. Latem, kiedy słońce mocno świeci, pomieszczenie zaraz pod dachem bardzo szybko się nagrzewa i jest po prostu duszne. Natomiast zimą jednym z najtrudniejszych do ogrzania miejsc w budynku, dlatego też takie mieszkanie będzie chłodniejsze od pozostałych. Może być to szczególnie dotkliwe dla osób mających małe dzieci, ponieważ taka różnica temperatur może być szkodliwa właśnie dla zdrowia maluchów.
Z związku z takim usytuowaniem pomieszczenia, dotkliwą kwestią może być także słabe nasłonecznienie mieszkania. Tego typu problem może wystąpić szczególnie wtedy, gdy nie ma okien na ścianach, lecz występują wyłącznie dachowe, które nie wpuszczają wystarczającej ilości promieni słonecznych. Często jest więc tak, że sąsiedzi w bloku mają jasne mieszkania, natomiast my na poddaszu musimy już świecić światło, ponieważ jest zbyt ciemno.
Mieszkanie na poddaszu może wiązać się również z innymi problemami – mianowicie związanymi z dachem. Jak wiadomo, dachy, szczególnie w starych budynkach mogą przeciekać, przy oknach powstają wtedy nieładne smugi, a w pomieszczenie nieraz czuć chłód. Jednak o ile strych jest tylko miejscem przechowywanie niepotrzebnych rupieci, o tyle przeciekanie dachu nie jest dotkliwe. Natomiast kiedy już strych staje się miejscem zamieszkania, konieczne jest zadbanie o to, by dach był w doskonałym stanie i nie sprawiał problemów. Szczególnie ważne jest to w okresie jesienno-zimowym, kiedy dokuczliwy deszcz, śnieg, czy nawet grad, mogą dokuczać nie jednemu mieszkańcowi poddasza.
Ale ten sposób mieszkania z pewnością ma też swoje mocne strony. Pierwszym faktem, który trzeba wziąć pod uwagę, planując zamieszkanie na poddaszu, jest jego nierówność, czyli skosy pojawiające się na ścianach. Są one wadą czy zaletą? To już w dużej mierze zależy od indywidualnej oceny każdego z nas. Jednak fakt jest taki, że podczas zakupu lub wynajmu mieszkania na poddaszu, w koszt wchodzi tylko dostępna powierzchnia użytkowa, a więc metry sześcienne mieszkania z wyłączeniem powierzchni przy skosach. Co do daje potencjalnemu kupcowi/ otrzymuje większe mieszkanie – podłoga również jest przecież powierzchnią użytkową – za mniejszą cenę, obniżoną o koszt powierzchni podłogi przy skośnych ścianach. Bez zastanowienia można więc stwierdzić, że jest do dodatkowe miejsce do zagospodarowania – np. do postawienia szafki nocnej lub łóżeczka dziecięcego – bez ponoszenia dodatkowych kosztów za tę powierzchnię.
Kolejnym z atutów mieszkania zaraz pod dachem jest brak sąsiadów z góry. Bardzo często jest tak, że sąsiedzi z góry mają małe dzieci, które się bawią, skaczą po podłodze itd., a wszystkie te odgłosy niosą się jak echo i mamy wrażenie, że zaraz sufit zawali się nam na głowę. Mieszkanie na poddaszu eliminuje tę niedogodność, ponieważ ponad nami nie ma już nikogo, a jedyni sąsiedzi znajdują się niżej i najczęściej nie ma problemu z tym, żeby zakłócali nasz spokój i ciszę.
Następnym niewątpliwym argumentem przemawiającym na korzyść poddaszy jest widok. Oczywiście w zależności od miejsca, w którym zlokalizowany jest budynek, widok ten może być różny, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że mieszkanie może znajdować się obok parku, ogrodu czy innych terenów zielonych, to krajobraz zza okna może wydawać się nie do opisania. Widok z góry na ogród, park i bawiące się tak dzieci, to marzenie nie jednego mieszkańca miasta. A im budynek jest wyższy, tym dalej będzie sięgał widok z ostatniego piętra. Ponadto jeśli znajdują się tam również okna dachowe, to możliwa będzie obserwacja nieba, a to jest jednym z największym atutów mieszkania na poddaszu.
Nie można także zapominać, że mieszkanie zaraz pod samym dachem daje wiele możliwości wykazania się kreatywnością. Mieszkania na piętrach niewiele różnią się od siebie – kuchnia, salon sypialnia, wszystkie urządzone w posobny sposób, trzy okna i balkon. Taki rozkład mieszkania nie daje pola do popisu, ponieważ urządzenie go jest rutynowym zadaniem i nie wnosi nic nowego. Co prawda można kupić specyficzne obrazy, pomalować ściany na ciekawe kolory, jednak to nie jest to samo, co możliwość urządzenia niekonwencjonalnego mieszkania, jakim jest z pewnością poddasze. Skośne ściany, okna dachowe, czy inne tego typu elementy dają szansę na ciekawe wykorzystanie ich.
Ponadto klimatyczny wystrój – bardzo często drewniane słupy czy belki – nadają miejscu niepowtarzalny charakter. Dodatkowo poddasza najczęściej nie są podzielone na pomieszczenia, więc jedno duże pomieszczenie można urządzić według własnego pomysłu – czy to dzieląc je na mniejsze, czy pozostawiając w pierwotnej wielkości.
Mieszkanie na poddaszu może nieść mnóstwo szczęścia i atrakcji, klimatycznych wieczorów i pięknych wspomnieć, lecz może nieść równie wiele niedogodności i kłopotów.
Dlatego przed zakupem mieszkania na poddaszu warto sprawdzić jego dokładny stan, by po kilku miesiącach nie rozczarować się, kiedy przy oknach powstaną zacieki a deszcz będzie kapał nam na podłogę w kuchni, przez nieszczelny dach. Można poprosić osobę, która się na tym zna, aby obejrzała wcześniej mieszkanie i oceniła jego stan, a dopiero, kiedy będzie się miało pewność, że jest na tyle przygotowane, by móc w nim zamieszkiwać, można zacząć korzystać z pozytywów tej decyzji.