Na jakie schody wewnętrzne warto się zdecydować?

Na jakie schody wewnętrzne warto się zdecydować?

Schody we współczesnym domu są obecnie częścią otwartej przestrzeni i stanowią ważny element aranżacji. Wykonuje się je z różnych materiałów, ale wciąż najbardziej popularne są te z naturalnego dobrej jakości drewna. W niektórych domach wykonywane są już wcześniej konstrukcje żelbetowe, które potem można wizualnie ocieplić, wykładając stopnie drewnem. Zobaczcie, jakie rodzaje schodów są obecnie najpopularniejsze.

Jakie rodzaje schodów wewnętrznych są obecnie na topie?

Rodzaj wybieranych do domu schodów wewnętrznych jest często podyktowany także możliwościami architektonicznymi wnętrza. Jeśli jednak nie jest ono zbyt małe, można pozwolić sobie na nowoczesne rozwiązania bez liczenia każdego centymetra. Niektóre modele zresztą nie potrzebują dużej przestrzeni. Oto top schodów wewnętrznych wybieranych do współczesnych domów:

– schody dywanowe

Ten rodzaj schodów prezentuje się bardzo efektownie, ponieważ wszelkie mocowania są ukryte, a sama konstrukcja schodów wygląda niczym zawieszony w powietrzu dywan. Charakteryzują się równą wielkością podstopni i stopni bez wystających nosków. W ujęciu schodów z profilu widać charakterystyczny zygzak, co doskonale wpisuje się w nowoczesną aranżację. Aby nie przesłaniać piękna schodów, montuje się do nich często szklane balustrady.

– schody policzkowe

Schody policzkowe znane są od dawna. Charakteryzują się obecnością bocznych paneli, na których osadzone są stopnie. W nowoczesnej odsłonie jednak, aby doświetlić przestrzeń pod schodami, buduje się najczęściej takie, które posiadają tylko stopnie bez podstopni. Powstają w ten sposób piękne schody ażurowe, cechujące się lekkością.

– schody kręte

Stawia się je często na małych powierzchniach salonów, gdzie nie ma miejsca na większą konstrukcję. Ciężar stopni opiera się na belce, wokół której wiją się one w górę w równych odstępach.

– schody półkowe

Ta nowoczesna minimalistyczna konstrukcja to hit ostatnich lat. Możliwa jest do zamontowania jedynie na ścianie nośnej. Poszczególne stopnie niczym półki rozmieszczone są na ścianie w równych odstępach, umożliwiając wejście na wyższy poziom. Niektórzy rezygnują z balustrady przy takich schodach, ale ze względów bezpieczeństwa powinno się ją umieścić. Można zdecydować się na szklaną lub minimalistyczną z metalowych prętów.

Dlaczego warto wybrać do domu schody z drewna?

Drewno ociepla wizualnie wnętrze i dodaje mu przytulności. W nowoczesnym wydaniu schody takie mogą przetrwać długie lata bez skrzypienia i wypaczeń. Jest to możliwe, ponieważ obecnie schody wykonuje się najczęściej z drewna klejonego. Ta nowoczesna technologia klejenia drewna podnosi trwałość konstrukcji. Ważne jednak, aby wybierać do budowy twarde gatunki drewna krajowego, takie jak dąb czy jesion lub egzotycznego.

Współczesne schody wewnętrzne są nie tylko drogą komunikacyjną między piętrami, ale też nadają stylu wnętrzom. Warto zaplanować, jakie będą już na etapie budowy domu i planowania urządzenia wnętrz w konkretnym stylu.

Dodaj komentarz