Dom długo niezamieszkały. Czy warto taki kupić?

Dom długo niezamieszkały. Czy warto taki kupić?

Oferty sprzedaży domów można znaleźć w wielu miejscach. Pojawiają się w Internecie, w biurach nieruchomości, w gazetach, a także na tablicach ogłoszeniowych stojących na ulicach miast, głównie przy sprzedawanych domach. Ofert bez wątpienia nie brakuje, można posunąć się do stwierdzenia, że każdy, kto szuka, może znaleźć nieruchomość dla siebie. Analizując je pod kątem ceny szybko można dojść do wniosku, że najtańsze są domy niezamieszkałe od dłuższego czasu. Cena jest ważnym kryterium wyboru nieruchomości, więc takie oferty są oczywiście bardzo interesujące. Czy takie domy są warte swojej ceny, a ich zakup może być dobrym wyborem?

Czas bez lokatorów ma znaczenie

Jeśli okres, w którym dom stoi pusty jest stosunkowo krótki, w zasadzie można taki dom traktować jako nieruchomość zamieszkałą, bowiem przez krótki czas nieużytkowania domu nic złego nie mogło się z nim stać. Takie domy są oczywiście warte uwagi. Przed zakupem rzecz jasna trzeba spojrzeć na stan domu i upewnić się, że okres niezamieszkiwania nikogo w domu nie przyczynił się do pogorszenia jego stanu. Warto sprawdzić, czy nie zagnieździły się gryzonie i nie doprowadziły do zniszczeń. Oczywiście nawet takie zniszczenia nie muszą przekreślać takiego domu. Mogą rzecz jasna jednak wpływać na obniżenie jego ceny. Ogromnie ważna jest tez przynajmniej pobieżna ocena kosztów koniecznych do zamieszkania w domu. W krótko niezamieszkałym domu nie muszą być one wysokie, nie jest to jednak generalna zasada. Już sprzątanie takiego niezamieszkałego domu, ewentualna deratyzacja i drobne nawet naprawy, to koszt, który może być zauważalny. Najczęściej jednak, jeśli cena domu jest niska, jest on dobrą ofertą. Miejscem, gdzie po wykonaniu potrzebnych prac, będzie mieszkać się z przyjemnością.

Dom niezamieszkały od lat

Inna sytuacja jest, gdy dom niezamieszkały jest przez wiele lat. Warto wiedzieć, że taki dom, w wyniku tego, że stał pusty, może przedstawiać gorszy stan. Ściany mogą być zawilgocone, między innymi z powodu nieogrzewania pomieszczeń. Wpływ warunków pogodowych mógł też w takim domu doprowadzić do innego rodzaju zniszczeń. Wystarczy podać przykład zaciekającego dachu. Jeśli zacieka przez wiele lat, może doprowadzić do zniszczeń ścian, zalania podłogi czy korozji elementów metalowych znajdujących się w stropie czy innych miejscach domu.

Czy taki dom warto nabyć?

Czy dom niezamieszkały od dawna warto kupować? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli zniszczenia są bardzo duże, oczywiście nie. Jeśli nieco mniejsze, warto rozważyć taki zakup, pamiętając jednak, że trzeba będzie w takim domu dokonać wielu remontów, a przede wszystkim powoli dawać mu życie. Delikatnie osuszyć ściany, wykonać niezbędne remonty, uważać na ewentualne usterki, które mogą się pojawić w wyniku rozpoczęcia użytkowania domu, między innymi usterki instalacji wodnej czy też instalacji elektrycznej. Jeśli stan domu nie jest odstraszający, warto go kupić, przed tym jednak postarać się o obniżenie ceny nieruchomości. Nawet jeśli już jest bardzo atrakcyjna, odkryte w domu usterki mogą być pretekstem do negocjacji ceny. Nie można też zapominać o jednym. Negocjacje ceny mogą się udać z jednego powodu. Klientów zainteresowanych niezamieszkałymi od dawna domami jest stosunkowo niewielu. Nierzadko ogłoszenia o sprzedaży takich domów pojawiają się od miesięcy, odzew na nie jest zaś minimalny. Właściciel, chcąc pozbyć się takiego domu, może być skłonny do znacznego obniżenia już i tak atrakcyjnej ceny sprzedaży.

Podsumowując

Niezamieszkała nieruchomość może być dobrym wyborem, jednak tak jak przy wszystkich zniszczonych i wieloletnich nieruchomościach, wiele zależy od ogólnego stanu domu. Jeśli jest zadowalający, nieruchomość jest warta zakupu. Jeśli nie, nawet jeśli cena jest niska, nie warto na taką nieruchomość się decydować, bowiem stanie się ona skarbonką bez dna. Miejscem, w które będzie trzeba zbyt wiele zainwestować.

Dodaj komentarz