Należy wiedzieć, że na przykład pora zimowa jest szczególnie wymagającym okresem dla okien oraz drzwi. Wówczas narażone są one na działanie niskich temperatur, silnego wiatru oraz intensywnych opadów atmosferycznych. Warto wiedzieć, że uciążliwe przewiewy zimnego powietrza oraz straty energii cieplnej to nie tylko mniejszy wygoda korzystania z budynku, lecz także wyższe rachunki za jego ogrzewanie. Dlatego też dokładne sprawdzenie oraz zabezpieczenie stolarki otworowej ograniczy straty ciepła, przedłuży żywotność wyrobów, gwarantując jednocześnie ich bezproblemowe użytkowanie. Jaką czynność powinniśmy najpierw wykonać? Należy wiedzieć, że zanim jeszcze sprawdzimy, czy okna w prawidłowy sposób się zamykają i otwierają, powinniśmy je najpierw dokładnie wyczyścić. Dzięki temu wyeliminujemy kurz i zabrudzenia, które mogą niekorzystnie wpływać na działanie elementów taki jak na przykład okucia. Jakie rzeczy będą przydatne do ich mycia? Należy wiedzieć, że do mycia odpowiednie są łagodne środki czyszczące i miękka szmatka, aby nie uszkodzić w ten sposób profili okiennych oraz uszczelek. W trakcie mycia będziemy mogli także przyjrzeć się stolarce pod kątem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych takich jak: pęknięcia szyb, deformacji uszczelek czy też pęknięć tynku pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. Więc uściślając, oto co warto sprawdzić w przypadku okien w ścianach i jakie należy wykonać niezbędne prace naprawcze:
1). Regulacja okuć – należy wiedzieć, że prze nastaniem pory zimowej trzeba sprawdzić siłę docisku skrzydła okiennego do ramy. Pamiętajmy, że lepsze przyleganie do skrzydła to mniej ciepła “uciekającego” na zewnątrz. Poza regulacją okuć cyklicznie należy je również czyścić i smarować, bowiem w dużej mierze odpowiadają one za to, w jaki sposób “pracuje” okno. Czy taka regulacja jest skomplikowana? Taka regulacja nie jest wcale skomplikowana – sprowadza się do zmiany trybu z letniego na zimowy i wymaga zastosowania jednego narzędzia, a jest to klucz sześciokątny (zwany potocznie imbusem). Warto tutaj być ostrożnym, bowiem użycie klucza niskiej jakości (stanowiącego nierzadko element zestawu narzędziowego dostarczanego razem z meblami) może jednak stwarzać ryzyko uszkodzenia śruby. Takie kluczy zazwyczaj nie posiadają właściwej twardości, dlatego też najwłaściwiej stosować wysokiej jakości narzędzia, których twardość została dobrana w ten sposób, aby przy zachowaniu wytrzymałości nie uszkadzać elementów montażowych. Co ponadto możemy wykorzystać? Możemy też wykorzystać bitonasadki z końcówką hex. Dzięki temu jeszcze bardziej komfortowo wykonamy prace regulacyjne, polegające na zmodyfikowaniu ustawienia śrub regulacyjnych. Umieszczone są one na ramie skrzydła. Dość prosto je odszukać, bowiem są jedynymi wystającymi elementami. Poruszają się na prowadnicach, a kiedy przyjrzymy się im z bliska dostrzeżemy, że na każdej z nich nabity jest znacznik, który przede wszystkim jest w postaci punktu.
2). Szczelność – należy wiedzieć, że najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie szczelności okna jest przesunięcie dłonią wzdłuż krawędzi ramy okiennej i krawędzi szyby. Jeśli poczujemy chłodny podmuch, to oznacza, że mamy do czynienia ze szczelinami wymagającymi uzupełnienia. Natomiast pamiętajmy, że ubytki pomiędzy oknem a murem pomiędzy ościeżnicą a parapetem wewnętrznym mogą być efektem popełnianych błędów popełnionych jeszcze na etapie montażu. Wówczas do środka domu dostaje się chłodne powietrze z zewnątrz, a także wilgoć. Niezbędne jest więc oczyszczenie ewentualnych szpar, które następnie wypełnia się pianką montażową lub taśmą rozprężną. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się również w ten sposób, aby taśma lub piana mogła go wypełnić. Warto wiedzieć, że jeśli w trakcie kontroli okna odkryjemy, że uszkodzeniu bądź deformacji uległy uszczelki, najlepiej wtedy wymienić je na nowe. Możemy tu skorzystać z pomocy serwisu okiennego. Tymczasem rozwiązaniem, które pomoże nam samodzielnie uszczelnić okno na przykład przed nastaniem pory zimowej, jest zastosowanie samoprzylepnych uszczelek o odpowiedniej grubości i przekroju. Dodajmy, że bez większego kłopotu powinniśmy znaleźć je w sklepach budowlanych.