Jak zaaranżować wystrój małej sypialni?

Jak zaaranżować wystrój małej sypialni?

Cichy i przytulny zakątek w domu, w którym szukasz odpoczynku, relaksujesz się i śpisz, to sypialnia. Jej urządzenie zależy od metrażu i układu przestrzennego. Jeśli sypialnia jest mała, często pojawiają się problemy – jak ją urządzić, jak ustawić meble, z jakich elementów wyposażenia zrezygnować, a na które się zdecydować. Podstawowym meblem w sypialni jest łóżko. Do tego można dodać po jego bokach (jeśli jest na nie miejsce) malutkie szafeczki nocne z lampkami. Zrezygnować warto z szafy na ubrania i komody pod TV.

Kolorystyka i wyposażenie małej sypialni

Chociaż w sypialni nie spędzamy zwykle dużo czasu, to jednak większą jego część stanowi spanie. Do nocnego odpoczynku i relaksu potrzebna jest odpowiednia ilość przestrzeni. Nawet w pomieszczeniu o niewielkim metrażu da się tak zaaranżować wnętrze, by sprawiało one wrażenie wygodnego i przestronnego. Najważniejsze, by dopasować ilość mebli do rozmiarów sypialni. Na małej przestrzeni nie sprawdzą się okazałe, ciemne meble, ponieważ zabiorą cenną powierzchnię i przytłoczą swoim ciężarem. Do małej sypialni najlepiej kupić jasne, skromne i lekkie meble. Najważniejsze jest duże łóżko z wygodnymi oddzielnymi materacami. Po jego bokach można ustawić dwie jednakowe komódki z nocnymi filigranowymi lampkami.

Jasne dodatki nadają wnętrzu lekkości i czynią wnętrze optycznie większym niż jest w rzeczywistości. Jeśli chodzi o kolorystykę ścian, to za łóżkiem można zastosować pas ciemniejszej barwy, np. wrzos lub lazur. Pozostała część ścian powinna mieć jasny kolor, ale taki, by uwydatniały się na niej jasne meble. Jeśli meble są białe, zrezygnuj z bieli na ścianach, bo całość aranżacji stopi się w jedno i nie będzie robiła dobrego wrażenia. Możesz wtedy wykorzystać odcienie pastelowe. Pas koloru za łóżkiem może również być wykończony ładną tapetą. Podłoga powinna mieć również jasny kolor, np. egzotyczne drewno lub parkiet. W niewielkim wnętrzu sypialni pamiętaj również o oświetleniu. Ważne, by było dużo źródeł światła. Oprócz światła sufitowego i lampek nocnych, warto zadbać o oświetlenie ścienne, np. listwy LED czy lampki halogenowe. Punktowe źródła światła w sypialni nie tylko rozświetlą małe wnętrze, ale też stworzą intymny klimat.

Diabeł tkwi w szczegółach

Mała sypialnia powinna mieć również ładnie dobrane dodatki. Pamiętaj jednak, by nie zagracać drobiazgami i tak małej przestrzeni. Postaw na ład i klarowność otoczenia. W oknach zawieś proste jasne zasłony pod samym sufitem – możesz je dekoracyjnie związać na boki w supeł. Dodatkowo można zamontować w oknach ciemniejsze – szare lub pastelowe (w zależności od wybranego koloru ścian) rolety. Kolor warto wprowadzić w dodatkach, np. na poduszkach, narzucie, lampkach nocnych. Jeśli w małej sypialni zmieści się mała toaletka, stylowo powinna być ona jednakowa z komódkami nocnymi i łóżkiem. Nad nią powinno się zawiesić lustro.

Ukoronowanie wystroju małej sypialni to subtelna, nieprzesadzona dekoracja. Jeśli więc wybierasz lampki nocne, to niezbyt duże i zgrabne. W oknach zwiewne firany, przy łóżku niewielki kryształowy świecznik, a za zagłówkiem łóżka zamiast ciężkiego obrazu – pas ładnej naklejki czy tapety ściennej. Wszystkie elementy w jednolitej kolorystyce sprawią, że sypialnia będzie wyglądała na większą i zachwycała swoją elegancją i delikatnością.

Dodaj komentarz