Czym się kierowac w wyborze agenta nieruchomości?

Czym się kierowac w wyborze agenta nieruchomości?

Jeśli planujemy kupno nieruchomości, chcemy zrobić wszystko z głową i zgodnie z prawem, warto znaleźć solidne biuro nieruchomości, które wykona za nas wiele prac związanych z poszukiwaniem nieruchomości i dopełnieniem transakcji. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, które kuszą przede wszystkim cenami nieruchomości. Jednak zanim wybierzemy odpowiednią agencję, warto zapoznać się z poniższymi zasadami.

Wizja lokalna

Internet to obecnie jedno z kluczowych źródeł informacji. Znajdźmy więc stronę internetową wybranej przez nas agencji nieruchomości i zapoznajmy się z jej ofertą oraz nieruchomościami, którymi dysponuje. Kolejną kwestia jest poszukanie opinii na temat danego biura. Są nawet specjalne portale, na których użytkownicy mogą oceniać jakość usług danej firmy. W internecie każdy jest anonimowy, więc może pokusić się także o negatywną opinię bez żadnych konsekwencji, dlatego jest to dobre źródło informacji. Na tej podstawie dowiemy się, czy dana agencja nieruchomości faktycznie jest tak dobra, za jaką się uważa.

Szczegóły, na które warto zwrócić uwagę

Każde profesjonalne biuro nieruchomości, które posiada wiele mieszkań oraz domów na sprzedaż, powinno mieć licencję, która uprawnia do wykonywania zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz przynajmniej jednego pośrednika licencjonowanego. Taki dokument możemy sprawdzić w centralnym rejestrze, który prowadzony jest przez Ministerstwo Budownictwa. Agenci nieruchomości muszą także posiadać obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody, które mogą wyniknąć w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa.

Ważne są również ceny, które proponuje dane biuro nieruchomości. Sprawdźmy wcześniej w internecie, ile średnio kosztują dane usługi i porównajmy je z wybraną przez nas agencją. Pozwoli to na skalkulowanie kosztów zaangażowania biura do obsługi transakcji i określi zakres świadczonych usług.

Prowizje biur nieruchomości to najczęściej od 2 do 3 proc. od wartości zawieranej transakcji. Zazwyczaj koszty takie ponosi zarówno kupujący, jak i sprzedający, ale dzięki temu są oni zwolnieni z wielu obowiązków, a przede wszystkim mają rzetelnie sprawdzone wszystkie dokumenty.

Co więcej, profesjonalne biura nieruchomości, oferujące lokale dają swojemu klientowi swobodny dostęp do katalogu ofert, gdzie wszystkie nieruchomości są szczegółowo i rzetelnie opisane. Po podpisaniu umowy klient bez większego problemu może udać się na oględziny nieruchomości, a pracownik agencji towarzyszy mu, pomagając w negocjacjach z właścicielem.

Dodaj komentarz