Jeśli czytasz ten artykuł to najtrudniejsza decyzja za Tobą. Chcesz rozpocząć przygodę z inwestycją w nieruchomości, ale nie wiesz od czego zacząć? Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak zacząć inwestować w nieruchomości.
Krok 1: Określ swój kapitał
Nie musisz mieć milionów aby zacząć inwestować w nieruchomości, ale musisz określić wysokość swojego kapitału. Bez tego nie ma możliwości oszacowania kolejnych kroków. Jeśli chcesz kupić mieszkanie powinieneś mieć co najmniej 100 tysięcy na jego zakup i kolejne kilkadziesiąt tysięcy na remont. Początkujący inwestorzy często zaczynają od kredytu lub współpracy z innym inwestorem. Gdy musisz skorzystać z pomocy finansowej innego inwestora pamiętaj ze twoim wkładem będzie praca nad projektem.
Krok 2: Oceń ryzyko
Wszystkie działania niosą za sobą ryzyko, nie inaczej jest w przypadku inwestycji. Jednak kto nie ryzykuje, nie pije szampana. Zanim zdecydujesz się na kupno konkretnej nieruchomości musisz ocenić prawdopodobieństwo powodzenia przedsięwzięcia. Obszary ryzyka mogą być różne w zależności od tego jaką nieruchomość wybierzesz. Najpewniejszymi inwestycjami będą te nieruchomości, które znajdują się w dużych miastach bądź miejscowościach turystycznych, wtedy istnieje największe prawdopodobieństwo, że zawsze ktoś będzie chciał je wynająć. Ryzykownym posunięciem natomiast może być zakup nieruchomości w kamienicy, gdyż często mogą okazać się studnią finansową bez dna ze względu na stan murów i instalacji w budynku. Pamiętaj, jeśli robisz to po raz pierwszy nie ryzykuj zbyt mocno. Lepiej gdy pierwsza transakcja nie przyniesie zawrotnych zysków ale pozwoli Ci nauczyć się procesu.
Krok 3: Zimna kalkulacja
Dokonałeś wyboru, jesteś o krok od osiągnięcia celu. W tej chwili przyszedł czas na dokładne oszacowanie opłacalności zakupu. Czasem inwestycja wydaje się idealna i bardzo intratna, a po przeliczeniu wydatków i konfrontacji ich z przyszłym możliwym zyskiem może okazać się mniej interesująca. Zastanów się w jaki sposób chcesz zarobić na tej nieruchomości. Czy będziesz ją sprzedawać? Czy może wynajmiesz? Jeśli zależy Ci na sprzedaży oszacuj za jaką kwotę będziesz chciał je sprzedać i sprawdź czy kwota jest realna. Jeśli chcesz wynająć najlepszym sposobem jest wyliczenie rocznej stopy zwrotu z inwestycji.
Krok 4: Zakup nieruchomości
Świetnie, to już koniec, udało Ci się przebrnąć przez cały proces inwestycji. Znalazłeś finansowanie, oceniłeś ryzyko, przeprowadziłeś kalkulację więc możesz przejść do zamknięcia transakcji. Gdy do ostatecznej transakcji ma dojść po kilku tygodniach lub miesiącach wskazanym jest zawrzeć umowę przedwstępną. Do jej zawarcia najlepiej zaangażować notariusza aby zabezpieczyć dobrze wzajemne interesy stron.